Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Český chirurg podruhé transplantoval obličej

Český chirurg Bohdan Pomahač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český chirurg Bohdan Pomahač | foto: Reuters

BOSTON Lékaři nemocnice v Bostonu na východě Spojených států provedli pod vedením českého chirurga již druhou úplnou transplantaci obličeje v krátké době. Příjemcem byl třicetiletý muž, který v roce 2001 po dopravní nehodě utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu.

Více než čtrnáctihodinovou operaci třicetičlenného týmu vedl čtyřicetiletý plastický chirurg Bohdan Pomahač, ostravský rodák, který v Bostonu pracuje patnáct let.

Čtěte také

Operace z minulého týdne se podle Pomahače uskutečnila bez problémů a pacient by se po ní měl úspěšně zotavit. Mitchi Hunterovi z města Speedway v Indianě při ní tým lékařů v nemocnici Brigham and Women's Hospital transplantoval celou tvář včetně nosu, víček, rtů, nervů a svalů. Totožnost dárce nebyla zveřejněna.

Český chirurg v USA podruhé transplantoval celý obličej

Pomahač v březnu vedl tým lékařů, který provedl vůbec první úplnou transplantaci obličeje v USA. Tehdy byl příjemcem pětadvacetiletý dělník z Texasu Dallas Wiens, kterého v roce 2008 vážně zranil také elektrický proud.

V bostonské nemocnici už český lékař transplantoval v dubnu 2009 nos, rty a horní patro muži znetvořenému při nehodě. Byla to tehdy teprve sedmá transplantace části obličeje v dějinách světového lékařství.

Na transplantaci nyní v Bostonu čeká další pacientka Charla Nashová ze státu Connecticut, kterou v roce 2009 oslepil a znetvořil devadesátikilový šimpanz jejího přítele. Zvíře Nashové odtrhlo z tváře nos, rty a oční víčka a navíc i obě ruce.

Jako první na světě provedli celkovou transplantaci obličeje loni v březnu španělští lékaři. Příjemcem byl farmář, který se nešťastnou náhodou střelil do obličeje. Na světě se od té doby uskutečnilo asi deset podobných operací.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....