Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český Krteček se podívá do vesmíru, tentokrát doopravdy

Věda

  12:54
HOUSTON - Třiatřicet let od letu Vladimíra Remka se Česko dočká dalšího kosmonauta – plyšového. V posledním letu raketoplánu Endeavour se na oběžnou dráhu podívá známý Krteček. Do svého osobního balíčku ho přibalí americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny.

Andrew Feustel s manželkou Indirou a syny Arim a Adenem. foto: Flickr (American Center Pague)

Feustel se vepsal do povědomí české veřejnosti už před dvěma roky, kdy se zúčastnil servisní mise k Hubbleově kosmickému dalekohledu. Tehdy s sebou vezl českou vlajku a kapesní vydání Nerudových Písní kosmických.

Ani Krteček není v kosmu žádným nováčkem – v roce 1966 vznikl animovaný film Krtek a raketa. Cesta do skutečného vesmíru ale bude složitější.

"Plyšové Krtečky vyrábíme v brněnském družstvu umělecké výroby již 26 let, ale v licenční smlouvě chybí zmínka o oběžné dráze a okolním vesmíru i o speciálních úpravách pro let v raketoplánu," vzpomíná Blahoslav Dobeš z Moravské ústředny Brno, kde postavičku vyrobili, na webových stránkách dokosmuskrtkem.cz.

Andrew Feustel s Krtečkem na palubě trenažéru raketoplánu v Houstonu.

Získat souhlas duchovního otce Krtečka Zděňka Milera naštěstí nebyl problém, ten naopak celý nápad podpořil. Bylo ovšem nutné vyrobit speciální figurku z nehořlavých materiálů, aby vyhověla přísným bezpečnostním požadavkům NASA.

Start je naplánován na 19. dubna, mise potvrvá dva týdny. Iniciátoři celého nápadu z Astronomického ústavu AV ČR a Amerického centra Velvyslanectví USA doufají, že Krtečkova cesta do kosmu podpoří zájem mladé generace o technické obory a výzkum vesmíru.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat