Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Český Krteček se podívá do vesmíru, tentokrát doopravdy

Věda

  12:54
HOUSTON - Třiatřicet let od letu Vladimíra Remka se Česko dočká dalšího kosmonauta – plyšového. V posledním letu raketoplánu Endeavour se na oběžnou dráhu podívá známý Krteček. Do svého osobního balíčku ho přibalí americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny.

Andrew Feustel s manželkou Indirou a syny Arim a Adenem. foto: Flickr (American Center Pague)

Feustel se vepsal do povědomí české veřejnosti už před dvěma roky, kdy se zúčastnil servisní mise k Hubbleově kosmickému dalekohledu. Tehdy s sebou vezl českou vlajku a kapesní vydání Nerudových Písní kosmických.

Ani Krteček není v kosmu žádným nováčkem – v roce 1966 vznikl animovaný film Krtek a raketa. Cesta do skutečného vesmíru ale bude složitější.

"Plyšové Krtečky vyrábíme v brněnském družstvu umělecké výroby již 26 let, ale v licenční smlouvě chybí zmínka o oběžné dráze a okolním vesmíru i o speciálních úpravách pro let v raketoplánu," vzpomíná Blahoslav Dobeš z Moravské ústředny Brno, kde postavičku vyrobili, na webových stránkách dokosmuskrtkem.cz.

Andrew Feustel s Krtečkem na palubě trenažéru raketoplánu v Houstonu.

Získat souhlas duchovního otce Krtečka Zděňka Milera naštěstí nebyl problém, ten naopak celý nápad podpořil. Bylo ovšem nutné vyrobit speciální figurku z nehořlavých materiálů, aby vyhověla přísným bezpečnostním požadavkům NASA.

Start je naplánován na 19. dubna, mise potvrvá dva týdny. Iniciátoři celého nápadu z Astronomického ústavu AV ČR a Amerického centra Velvyslanectví USA doufají, že Krtečkova cesta do kosmu podpoří zájem mladé generace o technické obory a výzkum vesmíru.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...