Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český návrh kosmické lodě oceněn na konferenci pořádané NASA

Věda

  15:47
Brian Wilcox a mladý český architekt Tomáš Rousek navrhli pro americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku kosmickou loď s umělou gravitací pro misi k asteroidu.

Kosmická loď s umělou gravitací foto: Reprofoto

Návrh rotující kosmické lodě byl předveden v srpnu na konferenci Explore NOW, pořádané NASA, byl publikován na stránkách časopisu New Scientist a v dalších médiích.

Rotující kosmickou loď s umělou gravitací navrhl Tomáš Rousek ve dvou variantách: s nafukovacím obytným modulem AG-HAB speciálně navrženým pro umělou gravitaci anebo s využitím již existujícího a funkčního modulu Tranquillity z Mezinárodní kosmické stanice.

Obytný modul s posádkou by spojovala s hlavní pohonnou části kosmické lodě 150 až 200 metrů dlouhá lana z kevlaru, který je až pětkrát pevnější než ocel při stejné hmotnosti. Obě části by se vzájemně otáčely kolem sebe rychlostí dvě otáčky za minutu.

Nové využití modulu Tranquillity tak přichází s řešením, co udělat s orbitální stanicí ISS na konci její životnosti v roce 2020.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat