Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Zázrak planety žije v Českém ráji. Unikátní prvok se může stát „opravářem“ člověka


Vědci z útrob běžné ploštice Eysarcoris aeneus izolovali dosud neznámého bičíkovce blízce příbuzného trypanozomám. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Tým vedený Juliem Lukešem z Parazitologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích se věnuje výzkumu prvoků parazitujících na hmyzu soustavně řadu let. Jedinečný úlovek se jim podařil v Podtroseckém údolí v Českém ráji. Z útrob běžné ploštice Eysarcoris aeneus izolovali dosud neznámého bičíkovce blízce příbuzného trypanozomám.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Tito prvoci vyvolávají nebezpečné onemocnění člověka a skotu označované jako spavá nemoc nebo nagana. Bičíkovec z české ploštice pojmenovaný Blastocritidia nonstop člověka neohrožuje. Naopak, jeho zvláštní dědičná informace může vědcům otevřít nové cesty k léčbě vážných dědičných onemocnění. Tým Julia Lukeše ji popsal ve studii publikované předním vědeckým časopisem Nature.

Dědičná informace drtivé většiny pozemských organismů funguje na shodných principech. Základem je dvojitá šroubovice DNA, kterou si můžeme představit jako projektovou dokumentaci pro budování daného organismu. Podle některých úseků DNA známých jako geny vytvoří buňka jednoduché šroubovice kyseliny ribonukleové (RNA). Řetězce DNA i RNA jsou složeny ze čtveřice písmen genetického kódu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat