130 let

Tomáš Mariančik se svých chipem | foto: Eva Hníková, Lidové noviny

Zvláštní zpravodaj

Český student skončil ve světové vědecké soutěži čtvrtý

Věda
  •   19:50aktualizováno  20:16
PITTSBURGH - Vytvořil čip, který zrychluje výpočty, a v pátek dostal prestižní cenu za čtvrté místo na světovém finále soutěže Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) v americkém Pittsburghu. Tomáš Mariančík byl z úspěchu hodně překvapený.

„Vůbec jsem to nečekal,“ sděloval Tomáš své dojmy hned po odchodu z pódia pro vítěze. Ocenění mu vyrazilo dech natolik, že v první chvíli nemohl ani najít zbytek české výpravy. Ostatně atmosféra v sále byla bombastická, když vám zatleská možná i tři tisíce lidí a vyfotí si vás několik desítek novinářů, můžete být vyveden z rovnováhy.

Tomáš získal spolu s medailí 500 dolarů, tedy v přepočtu asi deset tisíc korun. A jak český student při své práci postupoval? Nejprve naprogramoval simulaci a následně v podstatě vytvořil čip. „Čím složitější úlohu řeší, tím většího zrychlení je možné dosáhnout,“ vysvětluje Tomáš, který projekt zpracovával na Střední průmyslové škole elektrotechniky, informatiky a řemesel ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Na pódium jděte rychle, ale bezpečně

Letos přijelo do Pensylvánie změřit síly celkem sedm Čechů, se šesti vědeckými projekty. Na největší mezinárodní soutěži pro mladé výzkumníky se utkali s více než 1500 středoškoláky z téměř sedmdesáti zemí.

Tomáš (čtvrtý zleva) na pódiu při vyhlášení výsledků

„Až přijde váš čas, jděte na pódium rychle, ale bezpečně,“ radil soutěžícím na začátku slavnostního vyhlášení Rich Fitzgerald, jeden z manažerů soutěže Intel ISEF. A zřejmě dobře věděl proč. Někteří studenti, zvláště ti z Číny, pro medaile doslova sprintovali, a příchod na pódium třeba i ozvláštnili přemetem.

Vítěz se Slovenska

Kromě Čechů, zabodovali také Slováci. Peter Horváth z Gymnázia Jána Chalupku v Březně si odnesl třetí cenu za chemické vědy – konkrétně vylepšil metodu pro zjišťování koncentrace kadmia v odpadních vodách. Použil k tomu sloučeninu patřící mezi organické triazeny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

A s Peterem se mimochodem už brzy budeme moci potkat v Česku – v září začne studovat chemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. „Dostal jsem se i na Karlovu univerzitu do Prahy, ale pravděpodobně dám přednost Brnu, protože je lepší pro oblast, které se chci věnovat,“ podotýká Peter.

Hlavní ocenění celé soutěže – cenu Gordona Moora a zároveň i 75 tisíc dolarů získal patnáctiletý Jack Andraka z amerického Crownsville. Porota ocenila stejně jako loni medicínský výzkum, který je ve Spojených státech velmi populární, – konkrétně novou metodu odhalování rakoviny slinivky břišní.

Sedm českých nadějí

Sedm českých nadějí

Kromě Tomáše Mariančíka přijelo Českou republiku na světové finále soutěže Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) reprezentovat dalších šest studentů.

Petr Pokora, který nyní navštěvuje Gymnázium Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích, dorazil s projektem, v rámci něhož zkoumal 243 odrůd meruněk. Sestavil jejich žebříček s ohledem na přínosy pro zdraví člověka.

Ondřej Vošta, student Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích, mapoval potravní vztahy chvostoskoků, bezobratlých živočichů žijících v jeskyních.

Biologii se věnovala také Eva Umlaufová. Při studiu na Gymnáziu Jeseník se pustila do výzkumu, jehož výsledky by mohly najít využití při vývoji nových léčiv. Za pomoci počítačového modelování se snažila popsat struktury enzymů, které se podílejí na metabolismu.

Aleš Stejskal, student Letohradského soukromého gymnázia, přijel do Pittsburghu s projektem zaměřeným na usměrňování nanovláken

Ivana Smutná a Monika Dobrovodová, studentky gymnázia v Přelouči, soutěžily se společným projektem zaměřeným na tělesné parametry dětí a jejich stravovací návky. Zjistily, že by české rodiny měly radikálně změnit přístup ke sportu i konzumaci jídla.

Autor: Eva Hníková