Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český Vietnamec uspěl na světové matematické olympiádě

Věda

  14:46
TACHOV - Student tachovského gymnázia přivezl stříbro ze světové matematické olympiády. Osmnáctiletý Anh Dung Le, jemuž kamarádi a známí říkají Tonda, uspěl na mezinárodním klání v Amsterodamu mezi více než 550 studenty ze stovky zemí.

Student tachovského gymnázia Anh Dung Le uspěl v mezinárodní matematické soutěži.

Z Česka tam bylo ještě pět účastníků, z nich tři získali bronz. V západních Čechách zatím žádný student podobné umístění nepřivezl. Je to velký úspěch školy i města, řekl tachovský starosta Ladislav Macák, který spolu se zástupci vietnamského velvyslanectví mladíka ocenili finančními i věcnými dary.

Mladí matematici měli dva dny na šest příkladů z aritmetiky a geometrie. Podle tachovského gymnazisty, jemuž s 23 nasbíranými body uniklo první místo o pět bodů, vyhrála osmnáctiletá studentka z Německa, která se zúčastnila světové matematické olympiády už popáté. Loni získalo Česko na stejné akci "jen" dvě třetí místa.

Nadaný student chce studovat matematiku na vysoké
Mladý student se podle Macáka přistěhoval do Tachova před pěti lety, jeho rodiče tam mají kamenný obchod se smíšeným zbožím. V září nastoupí do čtvrtého ročníku šestiletého gymnázia. Nejvíce ho kromě matematiky, kterou by chtěl studovat i na vysoké škole, baví fyzika a chemie.

"Tento úspěch je zatím největší, který kdy student v Tachově získal. Je to dobrá vizitka školy, kde jsou učitelé, kteří dokážou naučit, a zároveň je to dobrá vizitka města. Věřím, že je to příklad pro další žáky," řekl starosta.

Studenti vietnamské národnosti jsou podle něj velmi pilní a zodpovědní ve studiu. Celá komunita si svých dětí a mládeže váží a každý rok ke Dni dětí vyhodnocuje všechny žáky od první třídy po vysoké školy, kteří získají vyznamenání nebo jiný úspěch.

Talentované děti z Tachova
Hodně vietnamských dětí pokračuje podle Macáka ve studiu na vysokých školách. Jedno děvče má úspěchy jako zpěvačka v dětském sboru a mladík z Tachova hraje za dorostence fotbalové Sparty Praha.

Tachov od letoška odměňuje nejlepší studenty každé školy. Premiantům z prvního stupně ZŠ dává kromě knih 1000 korun, žákům pátých až devátých tříd 2000 a středoškolákům 3000 korun. Setkalo se to s velkým ohlasem, dodal starosta. Stříbrný gymnazista, který nebyl letos ze své školy nejlepší, dostal také 3000 korun a dary.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat