Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci mají větší příležitost prozkoumat Arktidu

Věda

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Česká republika se nyní může podílet na výzkumu Arktidy ve větší míře, než tomu bylo doposud. Zaručuje jí to účast Centra polární ekologie při Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v prestižní mezinárodní komisi International Arctic Science Committee, která svého nového člena přijala před několika dny v Montrealu.

Členové vědeckého týmu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Arktida by kromě výzkumu mohla v nejbližších letech nabídnout České republice i nové hospodářské možnosti, řekl novinářům vedoucí centra polární ekologie Josef Elster.

"Můžeme se podílet na výzkumech na území, které se celosvětově rychle mění. Arktida se odledňuje a dochází tam k odtávání," uvedl. Čeští vědci a studenti už v minulých letech na řadě expedicích v Arktidě prováděli například výzkum sinic nebo parazitů.

ČTĚTE TAKÉ:

Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě je zodpovědné za Českou republiku za výzkum a vzdělávání v arktických oborech. Čeští studenti a také vědci mohou využívat pro expedice na Arktidě norskou základnu na pobřeží Svalbard. Tam každoročně pracuje zhruba 50 českých vědců a studentů.

Podle Elstera nyní centrum usiluje o to, aby si v této oblasti vybudovalo vlastní výzkumnou stanici. "Přinášíme studentům obor, který se zabývá výzkumem neživé přírody. A tomu se dá nejlépe věnovat právě na Arktidě," řekl.

Elster dodal, že tato oblast nabízí i velké hospodářské možnosti. Arktida poskytuje velké zdroje různých komodit a například Norsko už v její blízkosti několik let těží ropu. "Se změnou klimatu se hospodářská činnost bude rozrůstat na další části Arktidy a bylo by jen dobře, pokud by se do tohoto procesu zapojovali i čeští průmyslníci," uvedl Elster.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat