Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzkum pivních kvasinek může pomoci v boji s rakovinou

Věda

  7:00
PRAHA - Kolonie pivních kvasinek se chová podobně jako zdravé a nádorové buňky v těle. Objev českých vědců odhalil vztah výměny látek mezi dvěma typy kvasinkových buněk, který může pomoci v léčbě rakoviny.

Rakovinová buňka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výsledky práce mikrobiologů z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR publikoval odborný časopis Molecular Cell. Informovala o tom Alena Ječmínková z oddělení vnějších vztahů UK.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednobuněčné pivní kvasinky, používané při výrobě piva nebo jako droždí na kynutí těsta, vytvářejí kolonie dvou typů buněk. Tým mikrobioložky Zdeny Palkové zjistil, že odolnější a větší povrchové buňky jsou vyživovány menšími buňkami ve spodní části kolonie. Získávají od nich cukry a aminokyseliny podobně jako buňky nádoru z jaterní a svalové tkáně.

Komunikace mezi buňkami

"Biochemické dráhy zodpovědné za tento tok živin jsou u kvasinek a živočichů pozoruhodně podobné. Studium kvasinkových kolonií může podstatně přispět k pochopení základních metabolických procesů v nádorových buňkách a pomoci při hledání nových způsobů léčby rakoviny," uvedla Pálková.

Laboratoř profesorky Palkové dlouhodobě studuje uspořádání a rozrůznění buněk v koloniích. Objev komunikace mezi buňkami i mezi sousedními koloniemi pomocí amoniaku publikoval její tým v roce 1997 v prestižním vědeckém časopise Nature. Od roku 2003 se na studiu kvasinek podílí také laboratoř Libuše Váchové z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat