Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezpečnost na internetu ovládají čeští žáci jen jako teorii

Věda

  7:00aktualizováno  7:15
PRAHA - Čeští žáci mají dobré znalosti o bezpečnosti na internetu a počítačové teorii, hůř jim jde ale práce na počítači a praktické vyhledávání. Ukázal to test IT Fitness, kterého se od března do dubna letošního roku zúčastnilo přes 30 000 lidí, z toho 81 procent školáků. Průměrná úspěšnost v testu byla necelých 50 procent, uvedli organizátoři akce z Domu zahraničních služeb.
Chlapec s notebookem (ilustrační foto)

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Test ukázal, že čeští žáci a studenti se dobře orientují v otázkách bezpečnosti a etiky internetu, nejúspěšnější byla otázka týkající se pravidel zveřejňování informací na internetu, a jsou si vědomi nástrah virtuálního světa. Dobře dopadli i v oblasti teoretických znalostí, například v oblasti složení počítače nebo jednotlivých programů a jejich funkcí, například které zařízení je výstupní nebo k čemu slouží komprimační program," uvedla za pořadatele Barbora Grečnerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Největším problémem prý ale pro děti byly prakticky zaměřené úkoly, ve kterých musely pracovat třeba s textovými editory nebo ve kterých musely vyhledávat konkrétní informace na internetu, třeba vlakové spojení či autora obrázku. Znalosti chlapců a dívek byly v tomto ohledu stejné, v teoretické části si vedli lépe hoši.

Školáci žijí Facebookem

Test se skládal z 24 otázek, do testování se zapojilo 841 základních a středních škol. Školáci uvedli, že na internet chodí nejčastěji kvůli sociálním sítím, kvůli Facebooku či Youtube zapíná počítač 66 procent z nich. Čtvrtina testovaných využívá internet také kvůli galeriím obrázků, 17 procent kvůli diskusním fórům a 13 procent pro tvorbu vlastních webových stránek.

Nejvíce času jim pak na síti zabere úprava blogových nebo wiki příspěvků, případně úprava či tvorba webových stránek. "Respondenti využívají internet i pro získávání informací pro studium a práci, ale časová dotace, kterou této činnosti věnují, je v porovnání s blogy výrazně menší - 42,7 procenta respondentů této činnosti věnuje pouze jednu hodině týdně, 27,2 procenta respondentů se jí nevěnuje vůbec," sdělil DZS.

Kromě počítače využívá naprostá většina mladých i mobilní telefony či tiskárny, uživatelů nastupujících technologií, jako je třeba tablet, je zatím menšina. "V roce 2015 bude až 90 procent všech pracovních míst vyžadovat alespoň základní úroveň počítačových dovedností, bez nichž nebude možné získat kvalifikovanou práci," upozornila ředitelka DZS Iva Tatarková.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat