Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští a australští vědci zjistili, proč mohou buňky tvořit nádory

Věda

  6:47
PRAHA - Čeští, australští a novozélandští vědci zjistili, co potřebují rakovinné buňky k tomu, aby vytvářely nádory, rychle se množily a snadněji překonávaly nepříznivé podmínky. Objev může podle molekulárního biologa Jiřího Neužila z Griffithovy univerzity v Austrálii a pražské Akademie věd ČR přinést i nový pohled na důležité aspekty buněčné biologie, řekl ČTK.

Tento základní výzkum by mohl v budoucnu přispět v boji proti rakovině.

Vědci zkoumali mitochondrie, což jsou energetická centra v buňkách, jakési buněčné „mikroelektrárny“ zodpovědné za tvorbu energie. Mitochondrií může být v buňce i několik set. Za průlomový vědci považují objev, že mitochondrie mohou samy přecházet z buňky do buňky, a tím umožnit vznik nového nádoru. To dosud podle nich nikdo nezjistil.

Jak se množí rakovinné buňky

Vědci v laboratořích vyrobili pokusné nádory. Jejich buňky vnesli podkožně experimentálním myším. „Nádor začne u myší vznikat tak, že buňky s nefunkčními mitochondriemi ‚ukradnou‘ dobré mitochondrie z okolních buněk,“ popsal Neužil, který je vedoucím výzkumu.

Objev ukazuje na fakt, že rakovinné buňky jsou schopny získávat mitochondriální DNA z jiných buněk, zřejmě mezibuněčným přenosem.

Agresivní útočník. Buňka rakoviny prsu pod mikroskopem.

Agresivní útočník. Buňka rakoviny prsu pod mikroskopem.

Když ale mitochondrie ztratí svou DNA, nemohou se rakovinné buňky dále množit. „Ukazuje se, což zatím nebylo zcela jednoznačné, že energie vytvářená pomocí mitochondrií má zásadní vliv na to, aby maligní buňky mohly vytvářet nádor,“ uvedl Neužil. Z objevu vyplývá, že pomocí malých speciálních molekul lze „zaútočit“ na mitochondrie rakovinných buněk a jejich DNA, a tím potenciálně potlačovat nádory.

Výzkum funkce nádorové buňky, který by v budoucnu mohl přispět k léčbě rakoviny, zveřejnil renomovaný časopis Cell Metabolism. Podílel se na něm vědecký tým z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, Griffithovy univerzity v Austrálii a Malaghanova ústavu v novozélandském Wellingtonu.

Prestižní záležitost

Výsledek výzkumu přenosu mitochondrií hodnotí velmi pozitivně i buněčný biolog Zdeněk Hodný z Ústavu molekulární genetiky, stejně tak uveřejnění ve světově uznávaném periodiku. „Je to velmi prestižní záležitost. Cell má jeden z nejvyšších impakt faktorů. Má spoustu specializovanějších časopisů, jedním z nich je i Cell Metabolism,“ řekl ČTK.

Výzkum a vývoj některých látek podle Neužila financuje český investor, který se zabývá podporou vědeckých projektů týkajících se nádorových onemocnění a které by mohly být využity k léčebným účelům.

Molekulární biolog Neužil se zabývá biologií nádorových buněk. Jako první na myších ukázal na souvislost analogů vitaminu E a jeho protirakovinného účinku. Díky tomu se připravují klinické testy pro pacienty s obtížně léčitelnými typy nádorových onemocnění.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...