Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští a rakouští vědci studují spouštění rakoviny prostaty

Věda

  16:00
Rakouští a čeští vědci společně studují mechanismus, který opětovně spouští rakovinu prostaty i u nádorů léčených hormonovou terapií. Jejich práce by mohla být klíčem k novým druhům léčby, informuje agentura APA. Karcinom prostaty je po rakovině plic a střev nejčastějším smrtelným nádorovým onemocněním u mužů.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Přímo odpovědný za recidivu rakoviny prostaty neboli předstojné žlázy jsou určité bílkoviny, potvrzuje rakousko-český tým ve studii, o níž informuje časopis The Prostate.

Ví se, že v tkáni pokročilého karcinomu prostaty se ve vysokých koncentracích vyskytují proteiny p300 a CBP, které i při zdravé rovnováze mezi dělením a odumíráním buněk spouštějí takzvanou transkripci umožňující vznik nových bílkovin podle genetického materiálu.

U rakoviny je tento proces špatně regulován. Z vysoké koncentrace obou zmíněných proteinů v karcinogenní tkáni prostaty se proto nepřímo vyvozuje negativní prognóza.

Vědcům se podařilo dokázat, že p300 a CBP se v nádorové tkáni vážou na estrogenní receptory, což v pokročilých stadiích rakoviny prostaty vede k urychlení růstu nádoru.

"Teď víme, že tyto bílkoviny by mohly být přímým výchozím bodem pro nové druhy léčby," vysvětlili Zoran Culig z univerzitní kliniky v Innsbrucku a Jan Bouchal z Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci.

Dlouhodobým cílem bádání je zlepšení takzvané endokrinní terapie spočívající ve vyvinutí látek, které zablokují interakci mezi receptory a spouštěcími bílkovinami.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat