130 let
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. | foto: Reuters

Čeští lékaři jako první na světě provedli operaci tepen s robotem

Věda
  •   11:16
PRAHA - Lékařům nemocnice Na Homolce se podařila unikátní operace vydutí tří tepen za pomoci chirurgického robota da Vinci. Dosud roboticky operovali nejvýše dvě výdutě. Šestasedmdesátiletého muže operovali šest hodin, uvedla dnes nemocnice.

Aneurysma (výduť) je závažné a nebezpečné onemocnění; často praskne bez jakýchkoli varovných příznaků nebo obtíží, v 80 procentech skončí smrtí.

"Unikátnost výkonu spočívala v tom, že jsme pacientovi při kombinovaném postižení břišní aorty a pánevních tepen našili v dutině břišní roboticky tři cévní spojení, zatímco dosud jsme pomocí robota dělali maximálně dvě," uvedl primář oddělení cévní chirurgie Petr Štádler.

Aorta rozvádí krev do všech orgánů v břiše a do dolních končetin. Proteče jí za minutu pět až sedm litrů krve, a tak člověk při jejím přerušení rychle vykrvácí.

Robotický zákrok je šetrnější
Chirurgický zákrok byl pro pacienta díky použití robota mnohem šetrnější. "Místo řezu na břiše měl jen malé vpichy a rychleji se zotavoval," dodal Štádler. Operace se uskutečnila již před několika týdny. Lékaři však se zveřejněním čekali, dokud se nepotvrdí její úspěšnost. "Pacient byl z nemocnice propuštěn, k žádným komplikacím u něj nedošlo," řekla mluvčí nemocnice Marie Fialová.

Příčinou vzniku výdutě jsou degenerativní změny tepny, nejčastěji na podkladě aterosklerotických nebo i zánětlivých změn. Výdutěmi jsou podle lékařů častěji postiženi muži, nebezpečí výskytu u nich navíc významněji stoupá ve věku nad 60 let. Ke vzniku tohoto onemocnění mají někteří lidé genetické dispozice. Mimo dědičného zatížení k němu přispívá i nesprávná životospráva, kouření a nedostatek pohybu.

Štádler doplnil, že pacient, kterému provedl unikátní operaci výdutí aorty a pánevních tepen, měl vysoký krevní tlak i vysoký obsah cholesterolu v krvi.

Na výdutě tepen se přijde často pouhou náhodou, například při ultrazvukovém vyšetření žlučníku či ledvin nebo při jiném komplexním vyšetření. Někdy může být první známkou projevu výskytu výdutě aorty její prasknutí, upozornil Štádler.

Operace je nezbytná obvykle u pacientů, u nichž je průměr výdutě větší než 55 milimetrů. Zákrok lze provést otevřeně, laparoskopicky nebo roboticky. Homolka má robotický systém da Vinci od října 2005 jako první nemocnice v Česku. V multioborovém robotickém sále operují všeobecní a cévní chirurgové, gynekologové, urologové a kardiochirurgové.

S pomocí robota provedli lékaři na Homolce již dříve řadu republikově nebo i světově unikátních zákroků, například operaci výdutě na pánevní tepně a na břišní aortě, operaci nádoru tlustého střeva či operaci vrozeného defektu mezisíňové přepážky v srdci.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz