Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čeští lékaři podpořili nemocné srdce světově unikátním způsobem

Evropa

  17:21
PRAHA - Při léčbě těžkého srdečního infarktu využili lékaři pražské Nemocnice Na Homolce jako první v České republice a také na světě speciální pulzní pumpu. Vyhnuli se tak operaci srdce při otevřeném hrudníku, která by pro těžce nemocného znamenala výrazně větší ohrožení života.

Repro LN foto: Reprofoto

Jak uvedl pro LN docent Petr Neužil primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce mohl jeho tým jako první na světě použít pumpu díky tomu, že spolupracoval na jejím vývoji se zahraniční firmou Pulse Cath. Pumpu lze zavést do srdce bez otevření hrudníku z tepny pod klíční kostí. Po zákroku se pacient od pumpy odpojí. Doba jejího možného použití je několik hodin až dnů.


Příběh, na jehož konci je celosvětové prvenství v použití speciální pulzní pumpy, začal ve chvíli, kdy 55letý muž prodělal těžký akutní srdeční infarkt a byl na pokraji selhání srdečního oběhu. Lékaři plánovali, že mu rozšíří na několika místech velmi zúženou srdeční tepnu angioplastikou, tedy roztáhnou speciálním balónkem. Vzhledem k vážnému stavu pacienta šlo o náročný komplikovaný výkon, při kterém musel srdci po určitou dobu pomáhat podpůrný přístroj.

"Nemohli jsme však implantovat ani jednu z dosud využívaných podpor srdečního oběhu, protože se všechny zavádějí ze stehenní tepny a žíly a mají proto velký rozměr. Nemocný však měl těžce postižené tepny obou dolních končetin po předchozích operacích, takže nebylo možné tyto podpory do tepen zavést. Rozhodli jsme se tedy pro zcela novou pumpu iVAC 3L," vysvětlil docent Neužil.

Stav pacienta se po zákroku zlepšil natolik, že ho mohli po třech hodinách od srdeční podpory odpojit. Po čtyřech dnech od zákroku pacient již zvládá chůzi.


Docent Neužil upozornil, že výhoda pumpy je také v tom, že na rozdíl od jiných systémů pracuje v souladu s pulsem nemocného. "To znamená, že je šetrnější ke krevnímu oběhu a krevním elementům jako jsou například červené krvinky a krevní destičky," uvedl.

Pulzní pumpa

Jak pumpa pracuje? Nasávací konec kanyly se umisťuje do levé srdeční komory a dvoucestný ventil do oblasti srdečnice – aorty. Na druhém konci katétru je připojena membránová pumpa, která je uložena na hrudníku pacienta a napojena na řídící jednotku. Do diskového rezervoáru s membránou se aktivně nasává krev z levé komory a pak se stejně tak aktivně vypuzuje do oběhu a tím podporuje činnost srdce. Normální objem přečerpané krve u člověka v klidu je asi pět litrů krve za minutu, tento systém přečerpá celkem tři litry. "Jde tedy o velmi účinnou podporu srdeční činnosti. Systém je jednoduchý, poměrně vysoce výkonný a je dvakrát levnější, než pumpy dosud používané," uvedl Neužil.

Systém iVAC 3L byl ověřen v experimentu a získal certifikát pro použití v EU. Je dostupný v současné době pro klinickou praxi. V experimentální laboratoři za podpory firmy Biomedica s.r.o a Pulse Cath Inc. bude Nemocnice Na Homolce organizovat školící a tréninkové semináře pro lékaře z EU.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...