Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čeští vědci budou v Senegalu více pečovat o antilopy

Mladý samec antilopy Derbyho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý samec antilopy Derbyho | foto: Pavel Brandl

PRAHA Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) budou moct zvýšit péči o kriticky ohrožené antilopy Derbyho. Dohodu o spolupráci na záchranném programu této antilopy uzavřelo Česko v Senegalu v květnu.

K tomu v Praze podepsali prováděcí smlouvu náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, rektor České zemědělské univerzity (ČZU) Jiří Balík a zástupci spolku Derbianus. 

Chov antilop

Chov populace antilopy Derbyho, která se z původních šesti jedinců rozrostla na současnou téměř stovku zvířat, řídí tým ze zemědělské univerzity. Její vědci sdružení v Derbianusu se věnují záchraně jedné z největších antilop již 15 let. Stádo je chováno v oplocených rezervacích Bandia a Fathala na západě Senegalu.

Vědci každoročně identifikují nově narozená mláďata, sestavují reprodukční stáda z vybraných jedinců, vedou plemennou knihu, studují ekologii a chování antilop. Věnují se také vzdělávání Senegalců i Čechů.

Na poklesu populace antilopy se podepsalo pytláctví, zábor území pro pastvu dobytka a další lidské aktivity. Antilopy se ve volné přírodě vyskytují jen v senegalském národním parku Niokolo Koba v počtu nižším než 200 jedinců. Ještě v roce 1990 byl jejich počet odhadován na tisíc kusů, většina žila v parku Koba a přilehlé oblasti Falémé.

Antilopa Derbyho

Neziskový spolek plánuje příští rok „obojkovat“ volně žijící jedince, aby získal informace o ekologii antilop Derbyho v přírodě, sezónních pohybech a preferovaném prostředí v rámci národního parku. „Věříme, že uzavření této smlouvy nám pomůže při realizaci jednotlivých aktivit,“ uvedla výzkumná koordinátorka týmu Pavla Hejcmanová.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...