Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čeští vědci mají šanci získat Nobelovu cenu

Práce v laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce v laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Ve Stockholmu bude v pondělí v 11:30 SELČ vyhlášen laureát Nobelovy ceny za lékařství nebo fyziologii. Odstartuje tak letošní týden udělování prestižních ocenění za úspěchy ve vědě, literatuře a v úsilí o světový mír.

Mezi české naděje je zařazen významný český vědec, objevitel antivirotik Antonín Holý, o kterém jsou jeho kolegové přesvědčeni, že by si Nobelovu cenu zasloužil.

Nobelova cena

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

V úterý bude následovat udělení ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek bude znám nositel ceny za literaturu a v pátek Nobelovy ceny za mír. V pondělí 11. října bude udělena cena za ekonomii.

Holý, který před měsícem oslavil 75 let, objevil celou třídu látek, které je možné modifikovat, takže jde vlastně o desítky tisíc kombinací. Využít se dají proti virům, bakteriím, parazitům, v humánní i veterinární medicíně, dokonce i při ochraně rostlin.

Spekuluje se také o Jiřím Bártkovi, který hlavní pozornost věnuje výzkumu regulačních mechanizmů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů. Je autorem více než 220 původních vědeckých prací a článků.

Pravděpodobní favorité na ocenění v oboru lékařství jsou letos podle agentury Reuters Američané Brian Druker, který se svým týmem vyvinul revoluční cílenou léčbu chronické myeloidní leukemie, nebo Joseph Vacanti.

Ten je se svým kolegou Robertem Langerem průkopníkem tkáňového inženýrství a regenerační medicíny. Oba v roce 2005 založili společnost InVivo Therapeutics, která vyvíjí léčbu kmenovými buňkami pro pacienty s poraněními míchy.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury AP jsou dalšími možnými kandidáty například vědec kanadského původu Douglas Coleman a Američan Jeffrey Friedman, kteří obdrželi již několik cen za objev leptinu, což je hormon, který reguluje tělesnou hmotnost. Nedostatek tohoto hormonu způsobuje poruchy metabolismu, které jsou často i příčinou obezity.

Konkurentem jim může být japonský výzkumník Šinja Jamanaka, který přispěl vědě v oblasti regenerativní medicíny objevem, že kmenové buňky se mohou vytvářet z těch kožních, což podstatně snížilo potřebu využívat k dalším výzkumů lidských embryí. Jamanaka, Coleman i Friedman jsou držiteli Laskerovy ceny, která často její nositele předurčuje i k ceně Nobelově.

Jamanaka by se přitom o "nobelovku" mohl podělit s jedním z pionýrů klonování, Britem Johnem Gurdonem anebo kanadským výzkumníkem rovněž v oboru kmenových buněk Jamesem Tillem. Ten je objevitelem krevních kmenových buněk, s nimiž se již podařilo vyléčit tisíce lidí z leukémie.

Rovněž se spekuluje o americko-francouzské trojici Ronald Evans, Elwood Jensen a Pierre Chambon, kteří pokročili ve výzkumech hormonálních receptorů a také o Američanu Davidu Juliusovi, který objevil molekulární mechanismy, na jejichž základě kůže vnímá bolest, zimu a teplo.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...