Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci objevili elixír mládí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vědci ze společného pracoviště Akademie věd a Univerzity Palackého v Olomouci připravili účinné látky zpomalující stárnutí. Jde o deriváty rostlinného hormonu. Na objevy byly podány dva mezinárodní patenty, které byly v licenci poskytnuty americké firmě. Výsledkem je komerční přípravek s kosmetickými a léčivými účinky.

Výsledkem je komerční přípravek s kosmetickými a léčivými účinky. Další látky, které tým českých vědců vyvinul, mají protinádorové účinky a nyní se klinicky testují. Na tiskové konferenci o objevech a o přípravku informovali zástupci vědeckých pracovišť a výrobce.

Na trhu do roka
Přípravek účinkuje proti hrubosti kůže, vrásčitosti a poruchám pigmentace. Jde tedy nejen o dermatologický přípravek, ale také o lék. Léčí růži a akné. Růži vyhojí podle výrobce už po 12 týdnech. Na českém trhu má být volně dostupný do roka.

Na výzkumu se v Laboratoři růstových regulátorů, která je společným pracovištěm Ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, spolu s šéfem týmu Miroslavem Strnadem podílelo dalších osm vědců. Jejich úsilí vedlo k objevu antisenescenčních vlastností (vlastnosti zpomalující stárnutí) cytokininů a jejich derivátů.

Oč vlastně vědcům jde, vysvětloval šéf týmu profesor Strnad. Každé buňky časem stárnou. Pomalu se smrskávají a nejvíce se to projevuje na kůži. Na ni se také nový přípravek aplikuje. Stárnou ale buňky v celém těle. Vědci proto uvažují o klinickém zkoušení toho, zda tyto látky působí na všechny buňky v organismu a zda by je nebylo možné použít jako elixír života Rudolfa II, který Češi znají z filmu Císařův pekař a Pekařův císař, řekl s nadsázkou. Dodal, že stárnutí je biologický proces, který se zastavit nedá, ale že se mohlo podařit ho nějakým způsobem zpomalit.

Peníze na výzkum
Z úspěchu českých vědců nebude mít užitek jen výrobce, ale i vědecká pracoviště, kterým poplynou peníze ve formě licenčních poplatků. Firma také přispívá na patentovou ochranu. Její ředitel dnes předal Ústavu experimentální botaniky šek na 100.000 dolarů (asi 1,9 milionů korun).

Podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše je tento případ ukázkou spolupráce akademie a vysoké školy i praktického využití základního výzkumu. Měli by si to podle něj uvědomit ti, kdo tvrdí, že akademie dělá jen nevyužitelný základní výzkum. Poznamenal, že kromě pěti miliard korun, které akademie dostává ze státního rozpočtu, získává právě takovýmto způsobem další dvě miliardy. Očekává, že tyto příjmy dále porostou.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...