Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci objevili stopy sodíku u dvou exoplanet

Věda

  4:21
PRAHA - Mezinárodní vědecký tým vedený Petrem Kabáthem z Astronomického ústavu Akademie věd ČR (ASÚ AV ČR) objevil stopy atomárního sodíku u dvou exoplanet, což jsou planety, které obíhají kolem jiné hvězdy než kolem Slunce.

Exoplaneta podle ilustrátora foto: NASAReprofoto

Exoplanet obíhajících kolem vzdálených hvězd astronomové znají zhruba 4000, pouze malá část z nich má ale potvrzenu přítomnost atmosféry. „Pozorování stopy exoplanetární atmosféry vyžaduje velmi vysokou kvalitu spektroskopických měření a použití sofistikovaných metod jak při jejich zpracování, tak také při jejich analýze,“ uvedl ústav. Na objevu se podíleli vědci z ASÚ AV ČR, Masarykovy univerzity v Brně a Evropské jižní observatoře, jejich článek vydal americký časopis The Astronomical Journal.

Sodík byl nalezen u planet typu horký Jupiter - WASP-76b a horký Neptun - WASP-127b, u KELT-11b a WASP-166b nikoli. U planety WASP-76b byl sodík detekován i týmem švýcarských vědců, ovšem jinou metodou.

„Tento objev je významný tím, že charakterizace exoatmosfér je relativně na počátku. Teprve od mise NASA TESS a později ESA PLATO (ČR je členem v PLATO) si slibujeme další dobré kandidáty na charakterizaci exoatmosfér. Proto je dobře, abychom byli připraveni,“ napsal ČTK Kabáth. Mise ESA PLATO má podle Českého kosmického portálu za cíl vyhledat a studovat exoplanetární systémy, v nichž by měla vyhledávat planety velikosti Země v obyvatelné zóně kolem mateřských hvězd. Zahájena bude v roce 2026.

„Je to krok k pochopení složení exoplanetárních atmosfér a ukázka toho, že exoatmosféry mají různé složení. Některé sodík mají, některé ne,“ dodal Kabáth. Nenalezení sodíku u dvou exoplanet může znamenat, že prvek v atmosféře planety chybí, případně se vyskytuje jen v malém nepozorovatelném množství, nebo to může být zapříčiněno přítomností mraků nebo částic prachu, které nepropouští žádnou informaci o složení spodních vrstev atmosféry.

„Obecně lze prvky obsažené v atmosféře exoplanety detekovat pomocí spektroskopických pozorování, a to srovnáním spekter během probíhajícího zákrytu hvězdy planetou, chvíli před ním a po něm,“ uvedl Jiří Žák z Masarykovy univerzity. „Protože atmosféra exoplanety zanechá ve spektru jen velmi nepatrný otisk, je zachycení takovéto stopy extrémně složité a je zapotřebí velkých dalekohledů s přesnými spektrografy, důmyslných metod a pečlivé práce,“ dodal.

Horkými Jupitery se nazývají exoplanety, které mají zároveň plynné atmosféry podobně jako Jupiter, ale s vyšší teplotou. „Tento typ planet má atmosféry složené převážně z vodíku a hélia, ale někdy se v nich vyskytují také stopy jiných prvků jako například draslíku, vápníku a atomárního sodíku,“ přiblížil ústav.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat