Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci pomohou objasnit příčinu smrti Tychona Braha

Věda

  13:55
Byl slavný dánský astronom Tycho Brahe otráven rtutí, nebo zemřel na následky četných alchymických pokusů? Odpověď bude hledat mezinárodní tým vědců, ve kterém pracují rovněž čeští odborníci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR.

Tycho Brahe. foto: Reprofoto

Podnět k výzkumu dali dánští vědci, kteří chtějí odhalit pravou příčinu astronomovy smrti. Ostatky Tychona Braha budou 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu. Průzkum pod vedením Jense Velleva z Aarhaus Universitet bude probíhat až do 19. listopadu. Do té doby bude chrám pro veřejnost uzavřen.

Dánové chtějí aplikovat tzv. CT skeny, které by ve virtuální podobě nechaly kosterní pozůstatky k dispozici i dalším badatelům.

Miniaturní vzorky vlasů a kostí dostanou k analýze také jaderní fyzici z Řeže. Moderními metodami dokážem zjistit až 40 prvků uvedl jaderný fyzik Jan Kučera v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Ideální jsou k výzkumu zejména vlasy. Rostou známou rychlostí 10 – 15 mm za měsíc a zabudovávají do sebe řadu prvků či sloučenin z krevního oběhu.

"Nalezneme-li podstatně zvýšenou koncentraci rtuti proti ,normálním‘ hladinám v malém úseku vlasu blízko kořínku, bude to důkaz, že Brahe byl vystaven účinku rtuti v době těsně před smrtí. Pokud bude koncentrace rtuti zvýšená rovnoměrně po celé délce vlasu, znamená to, že rtuť na jeho organizmus účinkovala dlouhodobě," uvedl Jan Kučera.

Ani to nelze u Braha vyloučit, protože kromě astronomických pozorování prováděl alchymistické pokusy, při kterých se používala rtuť nebo její sloučeniny.

Jan Kučera předesílá, že pokud se najdou zvýšené koncentrace rtuti u kořínků vlasů, nebude možno zjistit, jestli Brahe požil rtuť sám, třeba při pokusu, nebo mu ji někdo podal s úmyslem ho zavraždit.

"Dokážeme určit pouze to, zda k otravě došlo jeden či dva týdny před smrtí, nebo zda se jednalo o chronickou otravu, která probíhala několik let. Obecně je ale nález zvýšené koncentrace určitého toxického prvku považován za jeden z indikátorů vraždy a může být použit jako důkaz," řekl Kučera.

Hrob byl poprvé prozkoumán v roce 1901. Od 24. června do 27. června roku 1901, tedy 300 let po smrti Tychona Brahe, proběhlo otevření hrobky pod dohledem architekta a historika Jana Heraina a antropologa Jindřicha Matějky. Prozkoumali ostatky, ovšem dosud se v žádném z muzejních archivů nenašla zpráva o výsledcích.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat