Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čeští vědci potvrdili, že zubr evropský žil i v Mezopotámii

Zubr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubr | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Čeští vědci potvrdili, že zubr evropský žil také na území starověké Mezopotámie. Výskyt tohoto tura byl doposud spojený prakticky jen s Evropou. Vědci dokázali to, že zubr žil i na území mezi řekami Eufrat a Tigris, analýzou historických materiálů. V tiskové zprávě o tom dnes informovala organizace Česká krajina.

Vědci čerpali většinou z literatury a dochovaných materiálů. „Zrevidovali jsme kosterní nálezy, kterých však na Středním východě není mnoho. Ale naopak je zachováno dost artefaktů. A z nich je evidentní, že lidé, kteří je vyráběli, museli to zvíře vidět,“ řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Vědci historickou analýzu zpracovali při přípravě nového akčního plánu pro zubra evropského. Dokument, který by měl být v letošním roce dokončen, bude sloužit k ochraně největšího obratlovce starého kontinentu po celé Evropě. „Definuje strategii ochrany největšího savce Evropy pro nadcházející desetiletí. Jde o materiál průlomový, protože zásadním způsobem mění mezinárodní ochranu zubra, i managementu jeho stád a populací napříč kontinentem,“ řekl Jirků.

Předchozí akční plán ochrany zubra evropského vyšel v roce 2004. Jeho hlavním tématem bylo zastavení poklesu populace tura v důsledku politických a hospodářských změn v 90. letech 20. století. Od roku 2000 se podařilo populaci zubra výrazně zvýšit z 2798 na 8461 jedinců v roce 2019.

Nový akční plán mimo jiné hledá nové možnosti návratu zubra napříč jeho historickým územím výskytu a propojováním existujících populací. Také proto jsou podle vědců nové poznatky o historickém rozšíření zubrů velmi důležité.

V České republice se podle dat z roku 2019 vyskytuje 126 zubrů. Asi půlka z nich žije v takzvaných polodivokých chovech, jako jsou například rezervace u Milovic na Nymbursku či obora Židlov na Českolipsku. Druhou polovinu představují zoologické zahrady či soukromé chovy.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!