Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci převzali ocenění za poznání nádorů i za dílo Bohuslava Martinů

Věda

  13:36
Praha - Česká věda dokáže přicházet s výsledky, které posouvají výzkum v mezinárodním měřítku, ukazují ceny, které ve středu udělila předsedkyně Grantové agentury ČR Alice Valkárová řešitelům pěti vynikajících, loni ukončených vědeckých projektů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Vědec Michal Pavelka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy získal ocenění za základní výzkum fyzikálních systémů, který by mohl přispět k vývoji nových ultrarychlých baterií či k lepšímu poznání možností strojového učení.

Judit Šponerová z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pomocí experimentů a počítačového modelování potvrdila reakce, které reálně mohly vést ke vzniku života na Zemi i na jiných planetách ve vesmíru. Jak říká, trvalo stamiliony let, než se sešly všechny potřebné podmínky – energie z dopadu meteoritů nebo ze sopečných erupcí a také protonové záření ze Slunce, jež umožnily vznik molekul, které vyústily ve vytvoření zárodků života.

Badatel Leoš Shivaya Valášek z Mikrobiologického ústavu Akademie věd vedl výzkum, který přispívá k pochopení poruch v lidské buňce, z nichž mohou posléze vzniknout rakovinné nádory a další onemocnění. Aleš Březina z Institutu Bohuslava Martinů získal ocenění za práci na kritickém vydání devíti svazků díla skladatele Bohuslava Martinů a také za zpřístupnění téměř 900 dopisů z obsáhlé korespondence známého hudebního skladatele.

Výzkumem genomu (souboru dědičných informací) rostliny lničky seté a jejích pěti příbuzných rostlin se zabývala Terezie Mandáková ze Středoevropského technologického institutu (CIETEC) Masarykovy univerzity v Brně. Získala tak informace potřebné například pro budoucí šlechtění zemědělských plodin.

Každému oceněnému přísluší odměna ve výši 100 000 korun.

Grantová agentura ČR je nejvýznačnější institucí, jež u nás už 27 let finančně podporuje základní výzkum zejména na vysokých školách a pracovištích Akademie věd. „Základní výzkum rozšiřuje hranice lidského poznání a tvoří základy pro budoucí aplikované výsledky,“ konstatovala předsedkyně agentury Alice Valkárová. Díky takovému bádání se také studenti, kteří se na něm podílejí, učí pracovat s novými poznatky, což se jim pak hodí v praktickém životě.

Laureáti Cen předsedkyně Grantové agentury jsou vybíráni na základě doporučení několika stovek vědců.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat