Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci se mají podílet na hledání stop života na Marsu

Věda

  10:30
PRAHA - Odborníci z Přírodovědné fakulty UK v Praze vyvíjejí přístroje, které v extrémních podmínkách rudé planety najdou zbytky po organismech, které tam kdysi mohly žít. Svoji metodu představili minulý týden během Mezinárodního astronautického kongresu v Praze.

Evropské vozítko projektu ExoMars v představě malíře foto: ESA

Jaký důkaz potvrdí, že na Marsu je nebo někdy byl život? "Třeba přítomnost zvláštních organických kyselin nebo pigmentů," říká profesor Jan Jehlička z Přírodovědecké fakulty University Karlovy. Jeho tým společně se zahraničními kolegy připravuje aparaturu pro hledání stop života na rudé planetě.

Půjde zcela jistě o zbytky po bakteriích a dalších mikroorganismech, které kdysi, když ještě na Marsu byla voda v tekutém stavu, mohly žít na druhé nejmenší planetě sluneční soustavy. Najít jejich stopy v půdě nebo v atmosféře je úkolem sondy ExoMars. Podle plánu se má vydat na cestu v roce 2018, i když berme tento údaj s rezervou, protože doba startu se již několikrát posunula. Původně měla raketa se sondou vzlétnout už v roce 2011.

Podle představ tvůrců projektu Aurora z Evropské kosmické agentury dopraví raketa na Mars pojízdného robota s vrtným zařízením pro odběry vzorků půdy z hloubky okolo dvou metrů.
Pod povrchem je totiž větší naděje, že stopy života nezničilo ultrafialové sluneční záření snadno pronikající řídkou atmosférou rudé planety. Vzorky půdy pak vyhodnotí řada přístrojů pro hledání známek života.

Další podrobnosti o pátrání po životě na Marsu najdete v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!