Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci se mohou podílet na amerických armádních výzkumech

Věda

  18:25
BRUSEL - Ministři obrany Česka a Spojených států Martin Barták (na snímku vlevo) a Robert Gates dnes v Bruselu podepsali smlouvu o spolupráci obou zemí ve vojenském výzkumu.

Ministři obrany ČR Martin Barták (vlevo) a Spojených států Robert Gates po podpisu smlouvy foto: ČTK

Smlouva by měla zajistit českým vědcům přístup k americkým armádním projektům, který byl dosud vyhrazen jen Američanům a lidem z několika mála dalších zemí.

Dojednávání smlouvy souviselo s vyjednáváním mezi ČR a USA o možném zapojení Česka do amerického protiraketového deštníku. Washington chtěl do ČR umístit radarovou část zvažované nové základny, přičemž antirakety by byly v Polsku. Nová americká vláda prezidenta Baracka Obamy ale loni tento projekt zrušila.

"Pro naše vědce a výzkumníky to znamená nejenom jednodušší, ale vůbec možnost přístupu k projektům ze Spojených států," řekl k podpisu Barták.

Čeští představitelé v minulosti opakovaně dnes podepsanou smlouvu označovali za průlomovou, pro Čechy je to prý významnější dokument než pro americké partnery. České univerzity a další vědecká zařízení se po jejím podpisu budou moci ucházet o dotace, granty či o účast na projektech primárně ve vojenském, ale přeneseně i v civilním výzkumu.

Smlouva je sice reciproční, ale čeká se větší zájem Čechů o americké granty než opačně.

"Myslím, že výrazně vyšší bude zájem z naší strany o americké projekty, než to, že by se vědci ze Spojených států ucházeli nějakou větší měrou o vědecko-výzkumné kapacity u nás, i když není to vyloučené," řekl ministr.

O jak velké sumy pro české vědce by mohlo jít, Barták neupřesnil. "Je to od malých částek až po obrovské částky. Záleží na tom, co můžeme nabídnout," řekl s tím, že věří, že česká věda má potenciál veliký.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...