Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci se mohou podílet na amerických armádních výzkumech

USA

  18:25
BRUSEL - Ministři obrany Česka a Spojených států Martin Barták (na snímku vlevo) a Robert Gates dnes v Bruselu podepsali smlouvu o spolupráci obou zemí ve vojenském výzkumu.

Ministři obrany ČR Martin Barták (vlevo) a Spojených států Robert Gates po podpisu smlouvy foto: ČTK

Smlouva by měla zajistit českým vědcům přístup k americkým armádním projektům, který byl dosud vyhrazen jen Američanům a lidem z několika mála dalších zemí.

Dojednávání smlouvy souviselo s vyjednáváním mezi ČR a USA o možném zapojení Česka do amerického protiraketového deštníku. Washington chtěl do ČR umístit radarovou část zvažované nové základny, přičemž antirakety by byly v Polsku. Nová americká vláda prezidenta Baracka Obamy ale loni tento projekt zrušila.

"Pro naše vědce a výzkumníky to znamená nejenom jednodušší, ale vůbec možnost přístupu k projektům ze Spojených států," řekl k podpisu Barták.

Čeští představitelé v minulosti opakovaně dnes podepsanou smlouvu označovali za průlomovou, pro Čechy je to prý významnější dokument než pro americké partnery. České univerzity a další vědecká zařízení se po jejím podpisu budou moci ucházet o dotace, granty či o účast na projektech primárně ve vojenském, ale přeneseně i v civilním výzkumu.

Smlouva je sice reciproční, ale čeká se větší zájem Čechů o americké granty než opačně.

"Myslím, že výrazně vyšší bude zájem z naší strany o americké projekty, než to, že by se vědci ze Spojených států ucházeli nějakou větší měrou o vědecko-výzkumné kapacity u nás, i když není to vyloučené," řekl ministr.

O jak velké sumy pro české vědce by mohlo jít, Barták neupřesnil. "Je to od malých částek až po obrovské částky. Záleží na tom, co můžeme nabídnout," řekl s tím, že věří, že česká věda má potenciál veliký.

Autor: