Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Čeští vědci se spoléhají sami na sebe. Vyvíjejí testy

Rychlotesty na koronavirus. foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - Testování na Covid-19 hraje důležitou roli nejen ve statistikách, ale zejména v praktickém zvládání tohoto onemocnění, které doslova hýbe celou společností. Problémy jsou s nedostatkem testovacích sad, vyhodnocováním odebraných vzorků i spolehlivostí rychlotestů.
  10:00

Na dotaz Lidovky.cz, jak je na tom Česká republika aktuálně se zásobami testů a odběrových sad, odpověděl po zasedání včerejšího krizového štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček: „Máme k dispozici klasické PCR testy, které se dělají na základě odběru vzorků z nosu, v úterý jich přiletělo asi 25 tisíc. Už byly distribuovány na jednotlivá odběrová místa.“ Pokud jde o rychlotesty, řekl, že v zásobě jich má Česká republika jeden milion a jako příklad uvedl Moravskoslezský kraj, kam jich bylo tento týden distribuováno 70 tisíc.

Rychlotesty na COVID-19 odhalí protilátky viru, ty se projeví tři dny po prvních příznacích

Problémy s testovacími sadami této týden ohlásilo i několik nemocnic. Liberecká krajská nemocnice se podle svého mluvčího Václava Řičáře potýkala s několikahodinovým výpadkem odběrového materiálu v pondělí. „Aktuálně máme zásoby testovacích sad maximálně na pět dnů. Dodávky řešíme se všemi seriózními partnery, především s českými pobočkami nadnárodních firem. Vyhýbáme se jen překupníkům,“ řekl Lidovky.cz Řičář.

Testování na Covid-19 se podle mluvčí nemocnic Královéhradeckého kraje Lucie Chytilové ode dneška (2. dubna) zastaví v odběrovém stanu v areálu trutnovské nemocnice. „Důvodem je nedostatek materiálu pro zpracování vzorků v laboratoři, která nyní přednostně zpracovává požadavky na vyšetření pacientů krajských nemocnic,“ uvedla pro Lidovky.cz s tím, že trutnovská laboratoř je jediná v krajských nemocnicích, která testy na Covid-19 vyhodnocuje. „Chybí nám sety určené do přístrojů v laboratořích, které musí být kompatibilní s přístrojem, musí se tedy objednávat u výrobce. Výrobci přístrojů jsou z Itálie a Francie. Termín dodání je neznámý, poptávka celosvětově mnohonásobně převyšuje nabídku. Hledáme proto jiné řešení,“ upřesnila Chytilová.

Čeští vědci: musíme si pomoct sami

Kromě ministerstev a nemocnic usilovně pracují na zlepšení možností testování českého obyvatelstva také Akademie věd ČR (AV ČR) spolu s vysokými školami.

Podle koordinátora „akce testování“ za AV ČR a Univerzitu Karlovu (UK) Jana Konvalinky se na testování nejrůznější formou podílí nejméně 15 různých institucí, a to buď tím, že samy testují – Univerzita Palackého v Olomouci, Masarykova univerzita-CEITEC, Biocev, Ústav molekulární genetiky, Parazitologický ustav, nebo vyvíjejí metody na rychlé testování (Ústav organické chemie a biochemie) či připravují rekombinantní enzymy nutné k testování.

„Kapacita je v tisících vzorků denně. Z mnoha důvodů ji zatím ji nemůžeme naplnit, především proto, že nejsou a nebudou komerční kity, které si musíme vyvíjet sami, stejně jako počítačový systém sledování vzorků. Každá nemocnice odebírá vzorky jinak, nelze použít roboty, protože zkumavky nejsou typizované. Nejsou příslušné odběrové štětičky a tak dále,“ popsal Lidovky.cz Jan Konvalinka, který sám pracuje v Ústavu anorganické chemie a biochemie a na Přírodovědecké fakultě UK.

Česko očekává další milion rychlotestů na koronavirus, které pokryjí více než měsíční potřebu

V blízké budoucnosti se podle jeho slov ohledně testování připravuje počítačový systém na sledování vzorků, robotizace jejich zpracování a vyhodnocování s použitím originálních českých komponent pro izolaci virové RNA. Zmínil i testování nejohroženějších skupin obyvatel, kam spadají klienti domovů pro seniory a domů sociálních služeb.

Právě tohle je „agenda“ i ministerstva zdravotnictví, které chce navíc podle náměstka ministra Romana Prymuly už tento týden spustit testování obyvatel Litovelska, jimž v pondělí skončila karanténa. „Hygiena dostala povel, aby ho zahájila. Už jsme tam zavezli 22 tisíc testovacích setů, abychom mohli lokalitu otestovat. Chceme vědět, kolik osob se tam dostalo do kontaktu s tímto onemocněním,“ řekl včera. Zároveň sdělil Českému rozhlasu, že chce zjistit promořenost obyvatel, tedy podíl nakažených na celkové populaci. Proto chystá test na koronavirus u vzorku populace, pravděpodobně dosud nespecifikovaného počtu Pražanů. S rychlotesty, které zjišťují hladinu protilátek v těle po nákaze koronavirem, by chtěl začít příští týden.

Rychlotesty ale nemusí infekci odhalit v rané fázi. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují v dostatečné míře až tři dny po prvních příznacích. Proto by měly být při testování reprezentativního vzorku populace podle Prymuly rychlotesty doplněny i PCR testy, které zjišťují ribonukleovou kyselinu (RNA) koronaviru.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) včera řekl, že rychlotesty budou pravidelně používány i pracovníků v sociálních službách, nepočítá ale s plošným testováním obyvatel. Je podle něj nutné se zaměřit na testování rizikových skupin a pacientů, kteří mají příznaky nemoci Covid-19. Zároveň odmítl, že ČR málo testuje. V mezinárodním srovnání je počet testů podle jeho slov nadprůměrný.

Autor:

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat