Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Věda

Čeští vědci v USA našli klíč k léčbě tropické nemoci

Laboratoř (ilustrační foto).

Laboratoř (ilustrační foto). foto: Shutterstock

PRAHA - Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie a z Kalifornské univerzity v San Francisku našli klíč k léčbě tropické schistosomózy, kterou vyvolávají parazitické krevničky. Podařilo se jim totiž vyřešit 3D strukturu trávicího enzymu krevničky a najít způsob, jak tento enzym vypnout a krevničku vyhladovět.
  7:00

O objevu informovala Miroslava Kaňková z tiskového odboru Akademie věd. Tímto závažným onemocněním je infikováno přes 200 milionů lidí v tropických a subtropických oblastech. Představuje globální zdravotní problém týkající se 74 zemí.

Krev (ilustrační foto)

Několikamilimetrové parazitické krevničky žijí v cévách hostitele a živí se jeho krví. K nákaze dochází při kontaktu kůže člověka s vodou kontaminovanou larvami krevniček. V současnosti je dostupný pouze jediný lék a vznik rezistence nutí vědce hledat nové účinné látky pro boj se schistosomózou.

Čeští vědci ve spolupráci s americkými kolegy prostudovali enzym, který hraje klíčovou úlohu v metabolismu krevničky. Tento enzym označený SmCB1 je nezbytný k tomu, aby krevnička byla schopná trávit proteiny z krve hostitele. Metodou rentgenové krystalografie se vědcům podařilo vyřešit 3D strukturu SmCB1. Díky tomuto prostorovému modelu pak popsali způsob, jakým mohou syntetické inhibitory (malé molekuly) blokovat aktivitu SmCB1 a vyřadit tento enzym z činnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Zjistili také, že inhibitory narušují funkci trávicího systému a jsou pro živé krevničky toxické. Krevničky ve zkumavce hynuly do tří dnů. Výsledky výzkumu otevírají podle jeho vedoucího Michaela Mareše cestu k vývoji nového typu léků proti této nemoci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!