Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čeští vědci vyvinuli samočistící barvu

Chemická laboratoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chemická laboratoř | foto: Reprofoto

PRAHA Čeští vědci vyvinuli novou barvu Detoxy Color, která snižuje obsah škodlivin v ovzduší. Nátěr působí na principu fotokatalytických reakcí. Barva totiž obsahuje speciální fotokatalytický oxid titaničitý, který organické nečistoty usazující se z ovzduší na nátěru rozkládá na vodu a kysličník uhličitý, řekl Václav Štengl, člen výzkumného týmu z Ústavu anorganické chemie Akademie věd.

Štenglovo společné úsilí s Vladimírem Havlínem z téhož ústavu a Petrem Ratajským a Antonínem Kočařem z firmy Rokospol trvalo téměř tři roky. Detoxy Color existuje podle Štengla ve dvou variantách: pro venkovní použití a pro nátěry interiérů. "Je to vlastně samočistící nátěr," uvedl chemik. Působnost účinné látky podle něj není časově omezená. Trvanlivost nátěru odhadl na devět až deset let. "Natřeli jsme tím před třemi lety barák a pořád je krásně bílý," uvedl.

Podle ředitelky Ústavu anorganické chemie Jany Bludské je nový samočistící nátěr vhodný i pro zdravotnická zařízení, kde je důležitá hygiena. Vznik nové barvy má podle Štengla společné kořeny s vojenským výzkumem. Vědci při něm hledali látky, které by umožnily neutralizovat bojové plyny tak, aby proces dekontaminace nepoškodil složitou vojenskou elektroniku. Proces, který odstraňuje škodlivé látky, je podobný, dodal.

Aktivní fotokatalytická látka prošla v Ústavu anorganické chemie náročnými testy praktické účinnosti ve vysoce sofistikovaných experimentálních zařízeních - fotoreaktorech, a navíc byla ověřena i v praktických podmínkách.

I když je fotokatalytický efekt znám již léta, teprve nyní se ho podařilo využít nejen pro exteriérové nátěrové hmoty aktivované ultrafialovým zářením, ale také pro nátěrové hmoty interiérové, v nichž se fotokatalytická látka aktivuje viditelným světlem. Jedinou podmínkou funkčnosti barvy je přítomnost denního osvětlení, uvedla Bludská.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!