Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestujte vesmírem v prostoru i čase. Revoluční novinka planetária v Praze

Věda

  15:48
PRAHA - Co je to vlastně vesmír a co všechno se v tomto nekonečném prostoru skrývá, odhalí návštěvníkům planetária v pražské Stromovce pořad Tajemný vesmír. Premiéru bude mít již tuto sobotu, oznámila Lenka Hálová z pražského planetária.

Galaxie (ilustrační foto). foto: NASAReprofoto

Vesmír, i když zdráhavě a po malých částech, vydává svá tajemství. Cesta za poznáním v novém pořadu bude sice fikcí, ale fikcí založenou na vědeckém bádání, na poznání generací astronomů, na výsledcích pozorování nesčetných přístrojů a kosmických sond.

Do nejvzdálenějších zákoutí vesmíru, kam dosud pronikly jen nejdůmyslnější přístroje pro pozorování vesmíru, se pracovníci planetária spolu s návštěvníky vypraví pomocí unikátních možností projekčního systému Skyskan Definiti. Pohled do dálky je totiž pohledem do dávné minulosti, až k počátkům vesmíru.

Hvězdy můžete pozorovat z libovolného místa vesmíru
Digitální projekční systém SkySkan Definiti posouvá možnosti Planetária daleko za obvyklé hranice klasických optických planetárií. Hvězdy je umožňuje sledovat nejen tak, jak jsou vidět nyní ze Země, ale i v prostoru a čase. Na hvězdnou oblohu je tedy možné se podívat z jakéhokoli známého místa ve vesmíru v kterékoli fázi jeho vývoje.

Čtěte také:

Trojrozměrný model vesmíru umožňuje lépe a názorněji vysvětlit, že hvězdy jsou rozmístěny v prostoru. Stejně tak umožňuje pozorovat z libovolného místa vesmíru planety sluneční soustavy nebo pozorovat východ Země nad měsíčním povrchem.

Model vesmíru program umožňuje aktualizovat, takže jeho součástí jsou i nově objevené extrasolární planety, tedy planety obíhající kolem jiných hvězd, než je Slunce. Řídící systém tvoří 12 počítačů, které přepočítávají polohy všech hvězd v reálném čase, vlastní projekci zajišťují dva datové projektory.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!