Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chameleoni chtěli být vidět

Věda

  9:48
Výzkum kreseb na tělech drobných afrických chameleonů poskytl klíč k rozluštění otázky, proč se u nich vlastně schopnost měnit barvy vyvinula.

Chameleon. foto: Lidovky.cz


Chameleoni se proslavili jako mistři v maskování. Ukazuje se však, že schopnost měnit zbarvení těla se u nich nevyvinula proto, aby se schovali před cizíma očima. Právě naopak. Změnu barev potřebují proto, aby na sebe upozornili. Zjištění publikovali Devi Stuart-Fox z University of Melbourne a její kolega Adnan Moussalli v časopise PLoS Biology.

Drobným chameleonům přináší možnost prostřídat v krátké chvíli mnoho odstínů podstatné výhody. Například pokud se vyhřívají na slunci, zamění obvyklou světle zelenou za co nejtmavší hnědou až černou. Tmavý povrh totiž podstatně lépe pohlcuje teplo.

 Schopnost zbarvit se do pestrých barev pak samcům pomáhá upoutat samičku nebo „vyhrožovat“ sokovi. Napodobení barvy a kresby okolí je pak bez debat užitečné při úniku před predátory. Jak poznat, která z vyjmenovaných funkcí byla hlavním evolučním impulzem? Druhů chameleonů je víc než sto. Schopnost měnit barvu není u všech stejná. Někteří dokážou jen trochu změnit odstín hnědé, jiní umějí vykreslit podivuhodné obrazce z oranžové, modré, zelené a barvy tak fialové, že ji lidské oči bez pomůcek nevidí.

 Stuart-Fox a Moussalli vyšli z jednoduché úvahy: pokud je primárním účelem změny barev snaha splynout s okolím, mělo by platit, že druhy z oblastí, kde se vyskytuje mnoho různých odstínů, budou schopnější radikálnější proměny než jejich příbuzní z fádnějšího biotopu. Chameleoni žijí kromě pouštních oblastí v celé Africe. Vůbec nejvíc druhů je doma na Madagaskaru. Jejich životní podmínky se podstatně liší.

Vědci získali k pokusům samce ze všech 21 genetických skupin trpasličích chameleonů, které žijí v jižní Africe. Zvířata pak podstoupila „souboj“ s kolegy z jiných oblastí. Souboj na barvy „Chtěli jsme vidět, jak chameleon vypadá v očích svého druha. Proto jsme použili spektrometr. Tak bylo možné zaznamenat ultrafialové obrazce, které tato zvířata bez potíží vidí,“ uvedla Stuart-Fox. Vědce také zajímalo, jak různě zbarvené chameleony vnímají jejich přirození nepřátelé, například jestřábi.

 Pokud se chameleon setká s jiným samcem, začne souboj. Každý z „šermířů“ ukazuje své nejjasnější barvy. Na změnu kresby jsou potřeba jen milisekundy. V okamžiku, kdy jeden ze samců pozná, že prohrává, zbarví se do tmavé barvy na znamení podřízenosti. Duel doprovází další znaky. Agresivní samec prudce pohybuje hlavou, nafukuje lalok na krku a snaží se vypadat větší. Někdy svého slabšího soka pronásleduje a snaží se ho kousnout.

 Experimenty také zodpověděly otázku, jak chameleony vnímají dravci, ptáci či hadi. Ze srovnání vyplynulo, že nejrazantnější barevné změny probíhají při komunikaci v rámci druhu. To, spolu s faktem, že neexistuje korelace mezi barevností přirozeného prostředí jedince a jeho dovedností měnit odstíny, vědce utvrdilo v přesvědčení, že primárním důvodem pro dramatické změny barev byla potřeba vysílat sociální signály. Pro chameleony je důležitější být viděn než být dokonale maskován.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat