Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chudoba ovlivňuje mozek

Věda

  10:32
ITHACA (USA) - Boj s chudobou je dlouhodobou prioritou většiny vlád, ovšem výsledky jsou jen málokdy uspokojivé. Psychologům z Cornellovy univerzity, kteří sledovali dospívající mládež z různých společenských vrstev, se podařilo odhalit jeden z důvodů, proč se chudoba často předává z generace na generaci.

Žebrající muž na ulici. foto: Lidové noviny

Gary Evans a Michelle Schambergová navázali na práci Marthy Farahové, která před několika lety prokázala, že děti vyrůstající v chudobě mají horší krátkodobou paměť. Kapacita této paměti je důležitá například při učení se jazykům, při čtení nebo při řešení problémů.

Ve skupině dobrovolníků sledovaných Evansem a Schambergovou byly necelé dvě stovky teenagerů bílé pleti. Všem bylo v době zahájení výzkumu sedmnáct let. Obě pohlaví byla rovnoměrně zastoupena.

Vědci se nejprve pokusili kvantifikovat stresovou zátěž, které byli účastníci pokusu během života vystaveni. Zkombinovali proto šest hodnot, u nichž je vazba na stres známa. Do indexu zahrnuli výši systolického a diastolického krevního tlaku, hladiny tří hormonů, jejichž koncentrace závisí na stresu, a také indikátor obezity BMI.

Chudí mají vyšší ukazatel stresu

Ukázalo se, že teenageři z chudých rodin měli „ukazatel stresu“ na vyšší úrovni než jejich vrstevníci ze střední třídy. Dokonce je možné z tohoto ukazatele odhadnout, jak dlouhou dobu žil konkrétní jedinec v nuzných podmínkách.

Bez opakování a mnemotechnických pomůcek si lidé různého věku jsou schopni zapamatovat na dobu 15-20 sekund pět až devět prvků, například čísel. Osoby pocházející ze střední třídy během pokusů dokázaly v krátkodobé paměti udržet nadprůměrných 9,4 prvku.

Ti, kteří strávili celý život v chudobě, si zapamatovali jen 8,5 položky. Lidé, jejichž zkušenost zahrnovala život v poměrném blahobytu i v horších podmínkách, se pohybovali mezi těmito hodnotami.

Vědci pomocí statistických metod prokázali, že za tyto odchylky může právě stresová zátěž. Další parametry, v nichž se chudí lidé odlišovali od střední třídy, s horší pamětí nesouvisely. Během výzkumu se například prověřoval vliv porodní váhy, vzdělání matky a také jejího stáří v době porodu či to, zda byli rodiče zkoumané osoby oddáni.