Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chytrý výpočet trasy od TomTomu dostupný také v ČR

Věda

  6:00
Společnost TomTom oznámila, že svou technologii IQ Routes – kalkulační metodu založenou na aktuálních rychlostech na cestách – rozšíří rovněž do některých zemí východní Evropy, mezi nimiž figuruje i Česká republika.

TomTom Rider - ilustrační foto. foto: TomTomReprofoto

Drtivá většina navigací generuje trasu tak, že bere v potaz pouze stanovené rychlostní limity na silnicích, kterých nelze vždy kvůli stavu vozovky nebo hustému provozu dosáhnout. Proto byla vytvořena technologie IQ Routes určující trasu na základě aktuálních rychlostí na silnicích, jež jsou zaznamenávány oslovenými uživateli navigací TomTom.

Při plánování trasy počítá IQ Routes s veškerými faktory, které mohou řidiče během jízdy zpomalit, jako jsou například dopravní světelné signály, kruhové objezdy, strmé svahy či zpomalující hrboly na silnicích. Zařízení posléze vybere takovou trasu, která je nejméně časově náročná. Podle TomTomu má téměř polovina veškerých případů za následek volbu odlišné a rychlejší trasy.

Vedle IQ Routes bude nově uživatelům v České republice, Polsku a Maďarsku také k dispozici funkce Advanced Lane Guidance -  realistický zobrazovač jízdních pruhů na křižovatkách včetně zřetelných šipek ukazujících směr jízdy a tím pádem i správné řazení do jízdních pruhů. Obdobný systém funguje už pár let u konkurenčních navigací Garmin.

Advanced Lane Guidance

IQ Routes a Advanced Lane Guidance budou od konce října 2008 dostupné pro všechny navigace řady TomTom GO x30, včetně TomTom GO 930 (T), TomTom GO 730 (T) a nové TomTom GO 630 (T).

Autor: