Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína chce pěstovat zeleninu na Měsíci a na Marsu

Věda

  7:00
Čínští experti připravují projekt pěstování čerstvé zeleniny na Marsu a na Měsíci. Předběžné testy byly právě dokončeny v laboratoři v Pekingu. Při pokusu odborníci vypěstovali čtyři druhy zeleniny v kabině o rozměru 300 metrů krychlových.

"Čínští astronauti budou moci díky zahrádkám na mimozemských základnách získávat v budoucnu vlastní zásoby čerstvé stravy, kyslíku a vody," uvedla tisková agentura Nová Čína.

Při pokusu čínští odborníci vypěstovali čtyři druhy zeleniny v kabině o rozměru 300 metrů krychlových. Účastníkům experimentu se podařilo "sklidit čerstvou zeleninu na jídlo", sdělil Teng I-ping, člen pekingského výzkumného a výcvikového střediska čínských astronautů.

Systém, který je založen na rostlinách a řasách, "bude podle očekávání používán na mimozemských základnách na Měsíci a na Marsu", konstatovala agentura Nová Čína.

Čína vyšle svého prvního kosmonauta na Měsíc v roce 2020

Čína má v plánu přistát příští rok na Měsíci s experimentální sondou. Kolem roku 2017 má následovat nepilotovaná lunární mise, která by měla z Měsíce dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin.

Vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc Peking plánuje okolo roku 2020. Pokud se mu to podaří, zařadí se po bok Spojených států, které zatím jako jediné dokázaly na Měsíci s lidskou posádkou přistát.

První čínský kosmonaut Jang Li-wej, který v roce 2003 obletěl v kosmické lodi Šen-čou-5 čtrnáctkrát Zemi, minulý měsíc prohlásil, že čínští astronauti by mohli v kosmu otevřít pobočku čínské vládnoucí komunistické strany. "Pokud ustavíme pobočku strany ve vesmíru, bude 'nejvýše postavenou' pobočkou svého druhu ve světě," řekl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat