Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína míří na Měsíc. Vyslala Nefritového králíka

Věda

  7:00aktualizováno  7:50
PEKING - Čína se pravděpodobně již brzy stane další zemí, která se bude moci pochlubit přistáním na Měsíci. V neděli totiž do vesmíru vyslala sondu s názvem Nefritový králík, která má být prvním čínským modulem, který bude zkoumat měsíční povrch.

Raketoplán Dlouhý pochod, který do vesmíru vynesl Nefritového králíka. foto: ČTK

Robotické vozítko dostalo svůj název Nefritový králík na základě internetového hlasování. Sondu vynesla nosná raketa Dlouhý pochod, který odstartoval ze základny u města Si-čchan na jihozápadě Číny v pondělí v 01:30 místního času (neděle 18:30 SEČ).

Nosná raketa Dlouhý pochod při startu do vesmíru.

O startu informovala čínská státní televize. Čína vyslala k Měsíci již dvě sondy, které ale kolem něj jen obíhaly. Peking představil model zlatě zbarveného měsíčního vozítka se šesti koly a solárními panely připomínajícími křídla tento měsíc. Vozítko je schopno zdolat třicetistupňové stoupání a pohybovat se rychlostí 200 metrů za hodinu.

Příprava na vstup Číňana na Měsíc

Čínský mýtus o nefritovém králíkovi je prý odvozen od obrysů, které jsou patrné na povrchu Měsíce a podle některých pozorovatelů připomínají toto zvíře.

Nejnovější mise Čchang E-3 je klíčovou etapou v ambiciózním čínském vesmírném programu, napsala agentura AFP. Kolem roku 2017 se Čína chystá vypustit k Měsíci sondu, která by měla dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc.

Mohlo by vás zajímat