Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínské děti tráví ve škole všechen čas, říká česká učitelka v Pekingu

Věda

  10:00
Původně odjela do Číny na výlet. Prázdninové dobrodružství se ale nakonec pro Libuši Tůmovou ze Šumperka proměnilo v sedm let za čínskou katedrou. Do Asie odletěla hned po promoci v roce 2002. "V té době bylo v Číně málo učitelů a všechny školy stály hlavně o ty zahraniční, navíc jsem měla potřebné vzdělání i diplomy," říká k tomu dnes Tůmová, která v Číně učila angličtinu děti od mateřských škol až po středoškoláky a vysokoškoláky.

Libuše Tůmová se svou třídou dětí v Číně. foto: Archiv

LN Co je třeba udělat, když chce člověk získat učitelské místo v Číně?
Nejjednodušší je najít si místo přes internet. Existují stovky stránek, kde školy inzerují. A i když často požadují rodilého mluvčího, stojí za to jim napsat, zvláště pokud umíte dobře anglicky a jste vystudovaný učitel. Než vycestujete, je třeba sehnat vízum. Buď přímo pracovní, které by vám měla zajistit škola, nebo alespoň turistické, které vám potom mohou v Číně změnit a prodloužit. Je také dobré mít nějaký mezinárodní certifikát o vaší úrovni angličtiny.

PROFIL

Libuše Tůmová (32)
Absolventka ostravské filozofické fakulty, vystudovala obor učitelství pro střední školy se specializací na angličtinu a francouzštinu. Žije v Pekingu a v současné době nevyučuje, protože by kvůli mateřství nestihla dokončit ve škole celé pololetí. Pro změnu chodí na jazykové kurzy čínštiny.

LN Liší se povinná školní docházka v Číně od té české?
V Číně je povinná docházka devět let, šest let na základní škole a tři na střední. Potom mohou studenti pokračovat další tři roky na střední, a pokud složí závěrečné zkoušky Gaokao, mohou pokračovat na vysoké škole. Obvykle děti začínají chodit do školy od šesti nebo sedmi let. Školní rok je rozdělen na dvě pololetí, celkem trvá 38 týdnů a mezi tím jsou zimní a letní prázdniny. Zimní prázdniny jsou delší než u nás, obvykle trvají jeden měsíc a jsou kolem čínského Nového roku. Letní jsou naopak trochu kratší, začínají až v polovině července.

Rok 2010 v obrazech

LN Co vás v Číně za tu dobu, co tu žijete, nejvíc překvapilo? Na začátku mého pobytu mě překvapovalo úplně všechno, ale časem se to stalo samozřejmostí. Hodně mě překvapilo, že čínské děti nemají vlastně žádné dětství, protože už od malička tráví většinu času ve škole. Kromě povinné školní docházky chodí na nejrůznější doučování a kurzy po večerech a o víkendech. Takže když nesedí někde ve škole nebo v kurzu, tak doma píší úkoly. To mi přijde smutné.

Celý rozhovor čtěte v úterní příloze Akademie deníku

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...