Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínský Nefritový králík už posílá z Měsíce fotografie

Věda

  13:18
PEKING - Čínské vesmírné vozítko Nefritový králík, které v sobotu přistálo na Měsíci, již začalo na Zemi posílat první fotografie. Na snímcích je mimo jiné zachycen modul, v němž robotický aparát na Měsíc přiletěl.

Lunární vozítko Nefritový králík již brázdí povrch Měsíce. foto: Reuters

Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Čína mezitím oznámila, že již připravuje další měsíční sondu, která má v roce 2017 na Měsíci odebrat vzorky půdy a hornin a dopravit je zpátky na naši planetu, napsala dnes agentura AP.

Čína slaví úspěch

Šestikolový Nefritový králík sjel podle plánu v sobotu večer SEČ z modulu v oblasti Duhové zátoky a urazil několik prvních historických metrů od sondy. V neděli večer se oba stroje začaly navzájem fotografovat.

Šéf čínského měsíčního programu označil misi za "naprostý úspěch". Nefritový králík je pro Čínu vůbec první aparát, jenž dokázal úspěšně dosednout na povrch souputníka Země.

Čínské robotické vozítko, poháněné energií ze solárních panelů, by mělo na Měsíci operovat zhruba tři měsíce. Robot, který k Měsíci doputoval za 12 dní na palubě modulu Čchang-e 3, bude mimo jiné pomocí radaru provádět měření měsíční kůry, zkoumat strukturu Měsíce a pátrat po přírodních zdrojích, uvedl server BBC News. Sonda Čchang-e 3 bude provádět vědecký výzkum v místě přistání po dobu jednoho roku.

Teplotní rozpětí 300 stupňů Celsia dává zabrat

Největší výzvou pro oba stroje jsou extrémní teploty sahající od plus 120 do minus 180 stupňů Celsia, řekl mluvčí čínského státního úřadu pro vědu, techniku a průmysl národní obrany Wu Č'-ťien.

Novou měsíční misi, jejímž cílem bude přivézt z Měsíce vzorky tamní půdy a hornin, plánuje Čína na rok 2017. Bude se jednat o třetí, závěrečnou část čínského robotického programu výzkumu Měsíce, který má otevřít cestu pro přistání čínského kosmonauta na Měsíci po roce 2020, napsala agentura AP.

První čínský lunární vozík Nefritový králík.

První čínský lunární vozík Nefritový králík byl vypuštěn několik hodin po přistání modulu tuto neděli.

"Po úspěchu mise Čchang-e 3 vstoupí program průzkumu Měsíce do třetí fáze s hlavním cílem automatického sběru vzorků a jejich dopravy (zpět na Zemi)," prohlásil mluvčí Wu na dnešní tiskové konferenci, přičemž znovu zdůraznil mírový charakter čínského vesmírného programu.

Čína se stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu poté, co v roce 2003 čínská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...