Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínští vědci varují před novým kmenem ptačí chřipky

Věda

  6:15
PEKING/PAŘÍŽ - Čínští vědci varují před novým virem ptačí chřipky. Kmen s označením H10N8 v prosinci zabil starší ženu a minulý měsíc se jím nakazil další člověk. Jde o pátý nový kmen chřipky za posledních 17 let. Tento virus má podle vědců znepokojivý genetický profil a měl by být bedlivě sledován, uvedli v odborném časopise The Lancet.
Čína se obává rozšíření nákazy ptačí chřipky (ilustrační fotografie).

Čína se obává rozšíření nákazy ptačí chřipky (ilustrační fotografie). foto: ČTK

Zdá se, že je schopný nakazit tkáň hluboko v plicích a může mít prvky umožňující jeho účinné šíření mezi lidmi. "Pandemický potenciál tohoto nového viru bychom neměli podceňovat," uvedl tým Čínského střediska pro kontrolu a předcházení chorob, který vede Šu Jüe-lung.

PSALI JSME:

Varování vychází z analýzy vzorku viru odebraného od 73leté ženy, která zemřela 6. prosince 2013 v Nan-čchangu v jihovýchodní provincii Ťiang-si. Čínské úřady její smrt oznámily 18. prosince a potvrdily, že příčinou byla nákaza virem H10N8.

Další případ nákazy byl podle studie v časopisu The Lancet zjištěn v Nan-čchangu letos 26. ledna; žádné podrobnosti o něm ale neuvádí. Jde o první případy nákazy člověka virem H10N8, který byl do té doby v Číně zjištěn jen dvakrát - jednou ve vzorcích vody odebraných v roce 2007 z jezera v provincii Chu-nan a podruhé u živé drůbeže v provincii Kuang-tung v roce 2012.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.