Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čistota půl zdraví, špína celé

krysa - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy krysa - ilustrační | foto: Reprofoto

PRAHA Nové pokusy podporují hypotézu, že špína je nutná k tomu, aby se imunitní systém naučil správně pracovat.

Krysy se dělí na „chudé a bohaté“ tak trochu jako lidé. Jedny mají přístup k zdravotní péči, dostatku žrádla a žijí v čistotě. Druhé se musí neustále bát o přežití, a co se týče jejich životního prostředí, stoky mají k ideálu čistoty daleko. Řeč je o laboratorních zvířatech a jejich protějšcích z kanálů.
Den, kdy se špína stala zdravou

Za prudce vzrůstající počty alergiků může patrně skutečnost, že „obranný systém“ lidského těla má v moderní společnosti málo práce. S touto tzv. „hygienickou teorií“ přišel v roce 1989 Brit David P. Strachan. Ale zatím existují i důkazy proti ní.

Pro svědčí, že alergie méně postihují děti, které v raném věku prodělaly více závažnějších infekčních onemocnění, nebo venkovské děti, které byly ve styku s hospodářskými zvířaty a hrály si venku.
Některé věci však teorie vysvětlit nedovede. Hodně alergiků se například najde mezi dětmi z chudých částí amerických velkoměst, kde hygienické standardy rozhodně nejsou na výši.
Navíc věda zatím nerozebrala imunitní systém „do posledního šroubečku“. Proto by bylo přehnané pomíjet třeba vlivy dědičnosti a tvrdit, že nám jenom chybí špína.


Byť paralela mezi bohatými a chudými u krys a lidí má své hranice, imunologům z Lékařského střediska Dukeovy univerzity v Severní Karolíně stačila k provedení pokusu, který má pomoci osvětlit, jak funguje náš imunitní systém. A jestli v obraně proti nemocím nejsou chudí bohatší než bohatí. To tvrdí tzv. „hygienická hypotéza“, podle níž zvyšující se čistotnost vyspělých států vede k většímu výskytu alergií a některých onemocnění.

Závěry svého pokusu vědci zveřejnili ve Scandinavian Letters of Immunology. Srovnávali výkonnost imunitního systému 50 divokých a 50 laboratorních krys a myší. Divoké myši měly v těle až čtyřikrát více látek, které patrně mají na starost boj proti parazitům (imunoglobiny typu E, tzv. IgE), což se dalo očekávat. Pro laboratorní zvířata nejsou červi problém, u divoce žijících zvířat je tomu naopak.

„Chudé“ krysy měly v těle také podstatně více obranných látek typu IgG. U lidí jsou právě tyto látky často spojovány s nemocemi způsobenými „zešílevší“ obranou našeho těla, například cukrovkou 1. typu. U divoce žijících zvířat však k podobným problémům nedošlo a zvýšená hladina těchto látek je pouze reakcí na vnější vlivy.

Obrana těl divokých zvířat tedy „šlapala“ na větší výkon než u laboratorních. Zároveň se přitom dokázala vyvarovat chyb, které u lidí způsobují alergie a jiné poruchy. Přestože jich v těle bylo přítomno podstatně více.

Komentáře poukazují na některé chyby studie, které přiznává i její hlavní autor William Parker z Dukeovy univerzity. Například není jisté, že zkoumaná zvířata byla stejně stará, protože u divokých krys je přesné určení věku prakticky nemožné. Také není jisté, jaká byla „zdravotní historie“ zkoumaných divokých hlodavců, například jaké přetrpěli nemoci. Bylo by také lepší, kdyby studie zkoumala rozdíly v imunitním systému mladých hlodavců spíše než dospělých. Právě v raném věku má podle „hygienické teorie“ dojít k nejdůležitější drezuře imunity.

Parker hodlá chyby napravit. Chce se více zaměřit na vliv dědičnosti na imunitu, který je jistě značný. Také chce v laboratoři postavit umělou „stoku“, ve které by krysy byly vystaveny podobné „špíně“ jako na svobodě.

Dlouhodobé sledování krys v tomto prostředí může přinést nejzajímavější výsledky, domnívají se i odborníci, kteří se na výzkumu nepodíleli. Mohlo by totiž vést k přesnému určení vlivů, které dokážou správně „nabudit“ imunitu.

To vyjádřil Jeffrey Platt, který výzkum komentoval pro server LiveScience. com, slovy: „Jednou bychom snad mohli vystavit lidský organismus jen několika látkám a tak mu poskytnout výhody života ve špinavém prostředí. Aniž by v něm opravdu musel žít.“
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!