Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Citrusy na Floridě ničí drak

Věda

  9:13
PRAHA - Choroba zavlečená z Asie je novou hrozbou pro pěstitele citrusů na jižním pobřeží Spojených států.

citrusy - ilustrační foto

V létě loňského roku narazil rostlinolékařský inspektor na jihu Floridy na usychající citrusový stromek. Listy mu už opadaly, ovoce zůstalo zelené a mělo zdeformované tvary. Následné laboratorní testy potvrdily ty nejčernější obavy. Na americký kontinent vstoupilo „zelenání citrusů“ -choroba, která se v minulých letech přehnala plantážemi v Asii a zanechala za sebou děsivou spoušť.

Její rozsah naznačuje i čínské jméno této choroby, které v překladu znamená „žlutý drak“. V některých oblastech Indie nebo Číny ovocnáři kvůli této nemoci od pěstování citrusů zcela upustili.

Původci choroby, bakterie z rodu Liberibacter, se dostávají na citrusy celkem nenápadně. Zanese je tam drobný savý hmyz podobný mšicím. V té chvíli začne na plantáži tikat časovaná bomba. Po celé roky je nakažený strom zdrojem infekce pro své okolí a sám přitom nevykazuje žádné příznaky onemocnění. Když choroba propukne, je na záchranu pozdě. Bakterie jsou všude a stromy postupně hynou.

Hmyzí přenašeči přicestovali do Ameriky zřejmě už v roce 1998 na sazenicích okrasných stromků z Číny a brzy se rozšířili po jihu USA. Zcela nepozorovaně s nimi imigroval do USA i Liberibacter. Propuknutí citrusové kalamity zůstávalo jen otázkou času. V současnosti je nákaza prokázána u 615 stromů. Přesto jsou si odborníci už nyní jistí, že se choroba vymkla kontrole, zejména proto, že „drak“ umí být velmi nenápadný.

Drtivá většina infikovaných citrusů zůstává stále neodhalena. V počátečních fázích si chorobu i odborník snadno splete s projevy nedostatečného hnojení. Experti sice vyvinuli genetické testy, které potvrdí chorobu průkazem úseků DNA bakterie, ale ty fungují teprve na stromech s plně rozvinutým onemocněním.

Navíc se bakterie zřejmě mění a jejich nové varianty testům unikají. U některých těžce postižených citrusů už testy selhaly. Pomohlo by přečtení genomu bakterie, ale to vázne na problémech s jejím pěstováním v laboratoři.

Nejasno je také kolem přenašeče choroby. Nikdo neví, jak daleko hmyz doletí nebo jak daleko jej zanese vítr. Pokusy nasadit proti přenašeči jeho přirozené nepřátele ztroskotaly, protože se před nimi umí dovedně skrývat. Nepomáhají ani insekticidní postřiky.

„Naše jediná šance je v genovém inženýrství,“ říká rostlinolékař a genetik Dean Gabriel z University of Florida, který se snaží obrnit citrusy proti chorobám cílenými zásahy do jejich dědičné informace. „Zelenání ale představuje tvrdý oříšek, jehož rozlousknutí si vyžádá roky tvrdé práce.“

Genoví inženýři už jednou ovocnáře zachránili. V roce 1998 uvedli na trh geneticky modifikovanou papáju odolávající viru, který ničil plantáže od Havaje až po jihovýchodní Asii.
Autoři: