Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co Čech, to vysokoškolák, je dětinská hloupost, postěžoval si Klaus

Evropa

  12:22
PRAHA - České vysoké školství podle prezidenta Václava Klause chřadne a jeho úroveň klesá. Obrovskou chybou je podle něj především zvyšování počtu studentů na vysokých školách. Prezident to dnes řekl při slavnostním zahájení nového akademického roku Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Archivní foto foto: Peška StanislavČTK

Před rostoucím počtem studentů a vysokých škol varoval Klaus už dříve. "Doufám, že tu školu budete brát skutečně vážně, že přispějete k tomu, aby nedocházelo k chřadnutí vysokých škol u nás, které je viditelné a které je myslím strašlivou chybou.

Heslo 'co Čech, to vysokoškolák' je samozřejmě dětinská hloupost, která snižuje kvalitu vysokého školství, ale i středního," řekl Klaus novým studentům VŠE. Nabádal je také, aby školu studovali naplno. Nelíbí se mu prý trend, kdy studenti pracují na vedlejší úvazek a škola je pro ně jen "boční produkt".

Čtěte také

V Česku je nyní asi 70 vysokých škol, z toho asi dvě třetiny soukromých a třetina veřejných. Přestože počet vysokoškoláků v poslední době roste, Česko jich má stále méně, než je obvyklé v západní Evropě. Vláda proto v předchozích letech usilovala mimo jiné o rozšíření počtu bakalářských programů.

Někteří odborníci nicméně poukazují na to, že rychlý růst počtu vysokých škol může mít negativní dopad na jejich kvalitu, mimo jiné proto, že v zemi není dostatek pedagogů a mnozí učí na několika školách současně.

Recepce pro studenty na Hradě

Slavnostní recepce pro nastupující bakaláře Národohospodářské fakulty VŠE se konala na Pražském hradě, na terase hradní Jízdárny. Klaus před studenty poznamenal, že toto privilegium sám nedokáže vysvětlit.

"Když jsem dnes vstával a říkal jsem, že kromě jiného mám tuto akci, tak se mě manželka, také absolventka Vysoké školy ekonomické, ptala, jaké privilegium dostali právě tito studenti, aby se to odehrávalo v prostorách Pražského hradu, a musím se přiznat, že jsem nedovedl seriózně odpovědět. Určitě v tom byl
nějaký lobbing," řekl.

Klaus na fakultě přednáší a je členem její vědecké rady. Děkanem fakulty je šéf Liberálního institutu Miroslav Ševčík, který je Klausovi názorově blízký mimo jiné i v kritickém názoru na Evropskou unii.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat