Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co je lepší: soukromá, nebo veřejná vysoká škola?

Věda

  15:47
Rodičům dnešních maturantů se mohlo o studijních možnostech, které mají jejich děti, jen zdát. Počet nabízených míst už začal převyšovat poptávku, a dokonci ani neplatí, že je nutné hlásit se na jaře. Ještě v těchto dnech si lze vybírat z některých veřejných, ale hlavně soukromých vysokých škol a také z vyšších odborných škol.
Humanitní, nebo technické vzdělání?

Humanitní, nebo technické vzdělání? foto: Česká pozice

Ve vzduchu však pro mnohé visí otázka: Bude mi například soukromá vysoká škola v životě stejně platná jako tradiční škola veřejná?

Kompletní seznam soukromých vysokých škol a vyšších odborných škol najdete v úterním vydání LN

Studium na soukromé škole v Česku má totiž poněkud jiný zvuk než v některých jiných zemích, kde se privátní schopné zaplatit nejlepší odborníky objevují mezi těmi nejprestižnějšími.

Vyplývá to do značné míry z tradice. U nás existuje možnost založit soukromou vysokou školu teprve něco přes deset let a většina z těchto institucí má status vysoké škoyl neuniverzitního typu. To nemusí samo o sobě vůbec znamenat, že by neposkytovaly kvalitní vzdělání. Jde jen o to, že v jejich nabídce nejsou doktorská studia.

Hlavní potíž však je, že mezi soukromými vysokými školami dosud neproběhl proces krystalizace, který by oddělil školy opravdu dobré od průměrných, případně podprůměrných. Zaměstnavatelé proto nemohou mít - a ani nemají - od soukromých vysokých škol nějaká zvláštní očekávání.

Další podrobnosti o soukromých VŠ si přečtěte v úterním vydání deníku

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat