Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Co nám v mozku rozsvítí antika

Metody sledování mozkové aktivity přispívají k poznání, nakolik je vnímání krásy vrozené a do jaké míry se ho musíme naučit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

IDOL

2. 12. 2007 9:38
NAPROSTO TO NEVYSVĚTLUJE HODNOTU ABSTRAKTNÍCH VÝTVARNÝCH DĚL

PS ...... KUBISTICKÝCH OBRAZŮ A SOCH A JINÝCH DALŠÍCH UMĚLECKÝCH SMĚRŮ, KDE ŽÁDNÉ PROPORCE ANI NEEXISTUJÍ!!R^;-)  

0 0
možnosti

někdo

30. 11. 2007 8:30
Příjemné/nepříjemné

Erotické i estetické preference jsou do velké míry vrozené. Podobně jako chutě, pachy äpod.  Proč se někomu líbí tohle a jinému zas něco jiného? Proč má někdo rád tohle a jiný tohle? To se nedá nějak naučit.

0 0
možnosti

Jan

28. 11. 2007 23:34
Pojďme raději mluvit o PŘEDURČENÍ

Pojďme raději mluvit o PŘEDURČENÍ

Předurčení v zásadě znamená, že dění ve světě a spolu s ním i lidské životy určuje a motivuje Boží vůle. Bůh není vlečen událostmi v dějinách, ale právě naopak - vše se odehrává podle Božího plánu. Krásně to vyjadřuje následující biblický verš:

Ef 1,11

On je ten, v němž se nám od Boha, jenž všechno působí rozhodnutím své vůle, dostalo podílu na předem daném poslání,

Pro pokračování stačí kliknout na odkaz: http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4605&mode=&order=0&thold=0" target="_blank" rel="nofollow">Pojďme mluvit o PŘEDURČENÍ! Je to důležité biblické učení! Odkazy ke studiu. P1

0 0
možnosti

Melein

27. 11. 2007 23:12
Ten článek je zavádějící

Je samozřejmostí všech nechat se unášet obrazem Mony Lisy aniž by se někdo ptal, proč je ten obraz tak úchvatný. Mů,j samozřejmě subjektivný, dojem je, že se mi nelíbí a to tak, že velmi. Nechápu nadšení ostatních. Tyhle připitomělé (a to myslím skutečně připitomělé) výzkumy totiž neznačí nic jiného, než to, kam se dějí peníze z EU a jejích grantů! Zřejmě do těchto velmi  podivných výzkumů!!!

0 0
možnosti

Lee Mellon

27. 11. 2007 20:50
Proč lidskou postavu?

Taky si myslím, že jestli dělali pokusy jen s vyobrazením člověka (nebo i zvířete), nemají výsledky mnoho společného s krásou obecně. V podstatě zaměnili pojmy "krásné" a "zdravé". Mnohem zajímavější by bylo nabídnout dobrovolníkům určité množství různých obdélníků, z nichž několik by poměrem stran odpovídalo zlatému řezu.

0 0
možnosti

Magor Milda

27. 11. 2007 13:26
Krása jsou i proporce a symetrie

nepodařené dílo má zpravidla také nějakou odchylku od těchto pravidel. Jsou ovšem umělecká díla, jejichž úkolem je právě něco i zošklivit, tam je to velmi markantní.

Některá díla jsou ale spíše směšná, jako byl Stalin na Letné, chodím občas kolem řeky v Mnichově, tam je v parku na severním konci muzejního ostrova vyloženě směšná socha Neptuna. Jako model stál sochařovi zřejmě bodrý Bavorák s krátkýma nohama, pivním teřichem a legračním plnovousem kolem drobného obličeje. škoda té tuny bronzu.:-D

0 0
možnosti

IDOL MAGOROVI

2. 12. 2007 9:44
Re: Krása jsou i proporce a symetrie // ZTRÁVIL JSEM ČÁST

...... ŽIVOTA V INDII A CO JSEM NEPOCHOPIL JE, ŽE VEŠKERÉ SKULPTURY - OFICIÁLNÍ I LIDOVÉ, MAJÍ ZDEFORMOVANÉ PROPORCE, KTERÉ BY V EVROPĚ A AMERICE BYLY CHÁPÁNY JAKO KARIKATURY - NAPŘ. OFICIÁLNÍ SOCHA MAHÁTMÁ GÁNDHÍHO V GANDHIDAMU /STÁT GUJARÁT/, ALE I VŠUDE JINDE! 

PS ..... PŮSOBÍ TO, JAKOBY SOCHAŘINU V INDII DĚLALY MALÉ DĚTI!!

0 0
možnosti

solitus

27. 11. 2007 12:01
Umělecká díla

Jestli dělali pokusy pouze se sochami lidských postav, hovoří výsledky spíše o zaujetí lidského mozku lidským tělem. Jde tedy spíše o sexualitu než o umění, ikdyž obojí samozřejmě úzce souvisí.

0 0
možnosti