Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Co pastýři neviděli

Krávy, jelení a srnčí zvěř dokážou vnímat, byť třeba nevědomě, orientaci magnetického pole Země a spontánně se při odpočinku i pastvě staví směrem k magnetickému severu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krávy, jelení a srnčí zvěř dokážou vnímat, byť třeba nevědomě, orientaci magnetického pole Země a spontánně se při odpočinku i pastvě staví směrem k magnetickému severu. | foto: Reprofoto

Býložravci se přednostně staví směrem k magnetickému pólu, domnívá se vědecká skupina s českou účastí. Nečekané schopnosti u tak známého druhu zvířat, jakým je hovězí dobytek, předpokládá tým českých a německých vědců ve studii zveřejněné dnes americkým vědeckým časopisem PNAS. Podle nich krávy, jelení a srnčí zvěř dokážou vnímat, byť třeba nevědomě, orientaci magnetického pole Země a spontánně se při odpočinku i pastvě staví směrem k magnetickému severu.

Je zvláštní, že si toho nikdo nevšiml dříve, trochu se diví tým, ve kterém byli Češi profesor Hynek Burda z univerzity v Essenu, Jaroslav Červený z České zemědělské univerzity a Oldřich Vojtěch z Národního parku Šumava. Doposud se „řazení“ zvířat jedním směrem považovalo nanejvýš za reakci na povětrnostní podmínky.

Ale ve studii, jejíž hlavní autorkou byla Sabine Begallová z univerzity v Essenu, uvádí česko-německý tým hned několik pozorování, které tento vliv zpochybňují.

Za prvé se orientace v severojižním směru projevila i u tzv. zálehů jelení a srnčí zvěře. Tato zvířata si přitom ke spánku vybírají buď místa chráněná před větrem a jinými vlivy, nebo alespoň lesní porosty, ve kterých se směr proudění vzduchu mění náhle a nepředvídatelně. Druhý důkaz poskytla aplikace Google Earth, „bez které by studie v tomto rozsahu nebyla možná“, jak poznamenal Hynek Burda. Snímky, jež jsou na internetu dostupné, vznikaly za hezkého počasí, přesto jsou zvířata ze všech koutů světa seřazena uniformně k magnetickému severu.

Podle Hynka Burdy lze zhruba říci, že severo-jižní orientaci zaujímá v průměru 60 až 70 procent jedinců ve stádech hovězího dobytka. U spárkaté zvěře je to 70 až 80 procent jedinců, i když v jejich případě jde jenom o předběžný údaj.

Satelitní snímky také poskytly důkazy o tom, že zvířata nemíří směrem k zeměpisnému pólu (místu, kde pomyslná zemská osa protíná povrch Země), se kterým magnetický pól není totožný.

Úhlový posun mezi orientací k magnetickému a zeměpisnému pólu se mění podle místa. V Čechách činí jenom 2,5 stupně, ale v blízkosti magnetického pólu (například v Kanadě) může být rozdíl o řád vyšší. Snímky ze satelitu ukázaly, že i v oblastech s velkou magnetickou deklinací (jak se úhlový rozdíl mezi póly nazývá) se zvířata orientují k magnetickému pólu.

Výsledky přináší snad ještě více otázek než odpovědí. Vědci například naznají důvody tohoto chování. Zlepšuje snad severo-jižní orientace metabolické pochody? V tom případě by jistě mělo zjištění svůj význam i v běžných v chovech.

Německo-český tým chce také svůj výzkum rozšířit i na další druhy, „pokud se nám podaří sehnat na něj prostředky,“ jak dodává Hynek Burda. První údaje z pozorování muflonů, ovcí či černé zvěre naznačují, že orientace k magnetickému pólu se vyskytuje i u nich.
Také není jasné, jak zvířata orientaci magnetického pole vnímají. Vědci proto chtějí zkoumat i neurofyziologické procesy, které toto chování doprovází. Jeho funkce by snad mohla souviset s orienta býložravců na travnatých pláních s nedostatkem orientačních bodů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...