Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co s lidskými výkaly? Bill Gates z nich chce vyrábět pitnou vodu

Věda

  7:00
NEW YORK - Zakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates ukázal technologii, která je schopna vyrobit pitnou vodu z lidských výkalů. Na svém blogu zveřejnil video, které celý postup ukazuje. Na konci videa pak sám vypije sklenici vody, která byla takto vyrobena. Prostřednictvím technologie chce Gates zajistit čistou vodu pro rozvojový svět.

Bill Gates dá přes 500 milionů dolarů na boj proti infekcím. foto: ČTK

Gatesův projekt již přivítala organizace WaterAid, podle které by technologie mohla pomáhat hlavně v městských oblastech. Podle charity totiž zhruba 748 milionu lidí po celém světě postrádá čistou pitnou vodu.

Gates na svých stránkách napsal, že voda z výrobního komplexu, který dostal název Omniprocessor, chutná stejně jako voda z lahve. Projekt financuje nadace Billa a Melindy Gatesových, uvedl server BBC.

Vývojář systému Peter Janicki poznamenal, že surové výkaly se nejprve vaří a během tohoto procesu je vodní pára oddělena od pevných látek. Ty se pak použijí k výrobě elektřiny, která by měla stačit pro pohon celého systému i pro místní komunitu. Oddělená voda pak prochází přes čistící systém, díky čemuž vznikne voda určená k pití.

Gates upozornil, že na nemoci způsobené nedostatečnou hygienou zemře ročně kolem 700 tisíc dětí. „Pokud se nám podaří vyvinou bezpečný a cenově dostupný způsob, jak se zbavit lidských fekálií, můžeme zabránit mnohým z těchto úmrtí a pomoci dětem, aby vyrůstaly ve zdraví.“ První výrobní komplex by měl už do konce letošního roku stát v Senegalu. Gates doufá, že další brzy dodá do Indie a dalších zemí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!