Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Co způsobuje praskání v moři? Drobní živočichové a jejich "přestřelky"

Potapěč - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potapěč - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Při potápění v moři u ostrova Brač jsem si všiml podivného praskání. Co je zdrojem tohoto zvuku? Odpovídá Adam Petrusek z Přírodovědecké fakulty UK:

Zřetelného praskání, které se trochu podobá zvuku hořícího klestí, si při zanoření pod mořskou hladinu povšimne řada turistů. Nejde ani o sluchový klam, ani o přemílání drobných kamínků vlnami, jak si leckdo pomyslí. Ostatně tento zvuk lze zaslechnout zejména za bezvětří i těsně nad mořskou hladinou a jeho intenzita se mění během dne i sezony.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve skutečnosti je praskání ozvěnou podmořských „přestřelek“. Způsobují ho drobní, jen několikacentimetroví garnáti z čeledi Alpheidae, kterým se díky této schopnosti přezdívá „pistolníci“. Podobně jako jejich jmenovci z Divokého západu disponují velmi hlučnou zbraní, která dobře poslouží k obraně před nepřáteli i k lovu kořisti. Garnát pistolník používá jako zbraň výrazně zvětšené klepeto a střelou je doslova vzduchoprázdno.

Pohyblivý prst klepeta pistolníka je opatřen výčnělkem přesně zapadajícím do jamky na nepohyblivé části klepeta. Při bleskurychlém zaklapnutí tohoto výčnělku je vypuzen proud vody z jamky takovou rychlostí, že se „utrhne“ od okolí a vzniklá dutinka v kapalině, tzv. kavitační bublina, jež se rychlostí blízkou 100 km/hod pohybuje vpřed. Zhruba za tisícinu sekundy se několik milimetrů před klepetem garnáta kavitační bublina zhroutí a její kolaps je spojen s uvolněním obrovského množství energie. Vzniklý zvuk může přesáhnout hlasitost 200 decibelů, teplota v nepatrném centru bubliny dosáhne ke 4700 °C, a dokonce se v důsledku těchto jevů uvolní i nepatrné množství světelného záření.

Pláže v Chorvatsku.

Pláže v Chorvatsku

Zatímco uvolněné fotony vidět pouhým okem nemůžeme, „výstřel“ je slyšet velmi dobře a v případě kontaktu holé kůže se „střelcem“ ucítíme zřetelné štípnutí. Není divu, že se jedná o velmi dobrou obrannou strategii proti predátorům a že při lovu je pistolník schopen svou kořist včetně drobných rybek bez fyzického kontaktu ochromit nebo dokonce zabít.

Pistolníci jsou velmi běžnými obyvateli mělkého kamenitého dna v mírném pásu i na tropických korálových útesech, na čtverečním metru lze najít i několik jedinců. Není proto divu, že jimi vydávané zvuky patří mezi hlavní zdroj hluku v podmořském prostředí a mnohdy negativně ovlivňují i funkci sonarů nebo podvodních komunikačních zařízení.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...