Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Comenia Script je jen velký byznys, tvrdí grafoložka

Světlana Francová z České grafologické komory vidí za rozhodnutím ministerstva schválit Comenia Script lobbistické tlaky. Tvrdí, že písmo je jen výnosným byznysem a pokusem na dětech, který se nemusí vyplatit. Komoře také vadí, že se na ni ministerstvo neobrátilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

V. Mlich

Tá pani asi přišla o nějaký kšeft

I bez Comenia jsem v r. 1971, kdy jsem přešel ze základní na střední školu, přešel z "psacího" na tiskací písmo. Naprosto přirozeně, bez zvláštních pomůcek a metodiky. Když už musím ze svých daní financovat ten mejdan zvaný státní školství, tak zrušení psacíhoho písma vítám.

0/0
29.12.2012 16:22

J. Křivánek

Re: Tá pani asi přišla o nějaký kšeft

Přiteli, a přešel si na jaké písmo? Píšeš tiskací. Nepíšeš Comenia Script. Jaký je důvod platit autorské poplatky za "geniální" nápad "českého tiskacího psacího písma" nějaké soudružky co si ho tak pěkně pojmenoval po Komenském? Tiskacím písmem píše alesoň někdy každý. Mnoho lidí stejně jako já a možná i ty píšeme jen tiskacím. Ale nevím proč by se mělo za to někomu platit. Pokud se má začít učit psát tiskacím písmem tak se zároveň alspoň po dobu 50-70 let musí povinně a na prvním stupni základní školy všichni žáci naučit alepň číst české psací písmo a pokud možno i psát. Pokud ze dne na den vznikne generace, která psané písmo nebude umět je jsem zase o krok dále ke zničení české kultury, společnosti a národa.  Pokud tak učiníme tak pomáháme pozdějíšmu nahrazení českého písma  písmem arabský.  Allah Akbar

0/0
23.3.2013 2:57

L. Písařík

Comenia script

Z vlastní zkušenosti. Před cca 50ti lety, v době studia, jsem se dopracoval k písmu podobnému a to z důvodu čitelnosti poznámek při přednáškách ve škole. Dnes inklinuji spíše k běžnému psanému písmu s delším napojením jednotlivých znaků, tak, jak nás učila paní učitelka krasopisu. Pokud jde o můj názor, vrátil bych do škol výuku psaní, aspoň po dobu 3 roků. Pak ať si dítě vybere, jak chce psát.

0/0
27.12.2012 7:51

J. Belling

Aha

"děti, které se naučily psát kurzívou, rozvinuly ve srovnání s dětmi, které umí psát pouze skriptem více své grafomotorické a s nimi související schopnosti. Tyto děti jsou obecně z hlediska utváření vlastního rukopisu svobodnější, protože umí kombinovat více psacích vzorů. To může mít také důležitý vliv na utváření jejich osobnosti. Tyto děti mohou používat své písmo sociálně flexibilněji, tj. mohou ho využít např. ke komunikaci s cizincem, který umí psát pouze skriptem, ale i k rychlým soukromým zápiskům, ke kterým je skript méně vhodný."

A já bych nebyl až takový troškař. Je doloženo, že nejvíce se rozvíjejí děti, které se naučily čínské či japonské znaky, A tudy by měla vést i cesta na našich školách!

0/0
26.12.2012 14:47

M. Vápeník

Comenia Script

CS je jednodušší písmo než tzv. vázané. Žádné kudrlinky. Kdo bude chtít kudrlinkovat, může se k tomu sám dopracovat. Podle mě CS lépe vyhovuje dnešní době. HOWGH.

0/0
26.12.2012 8:59

Z. Kulhánková

Re: Comenia Script

Comenia je pořád ještě moc kudrnatá. Jsem pro morseovku. Tečku a čárku zvládne i ten největší blb, a o to nám jde především.

0/0
26.12.2012 9:32

J. Křivánek

Re: Comenia Script

Máš pravdu příteli CS (Comenia Script) opravdu lépe vyhovuje dnešní době, kdy kdejaká svině si pod rouškou nějakých líbivých a buhulibých hesel vytvoří svůj monopol z něčeho co dříve bylo dostupné všem a bezplatně. Soudružka udělala jakýsi font CS, ale hlavně si k němu vytvořila propracovaný okruh autorských práv, aby mohla po neomezenou dobu dojit český státní rozpočet za takl obecnou myšlenku jako je psaní tiskacím písmem. Tomu říkám bussines plán. Zprivatizovat české písmo, brát z něj poplatky, tvdit že jstem to vymyslel, i když psát tiskacím písmem umísnad  všichni lidé i bez toho aby se tomu říkalo Comenia Script.

0/0
23.3.2013 3:14

M. Vápeník

Pro a proti

Komenia skript asi zas taková bublina není - už v minulosti na něj velké procento lidí dříve nebo později samo intuitivně přešlo. Nechci podcenit důležitost psaní "jedním tahem", ale také doba je jiná. Čím dál tím více se píše na klávesnicích než ručně. Ať se to komu líbí nebo ne, umět psát na klávesnici všema deseti bude asi čím dál víc užitečnější, než psát hezky krasopisně.

0/0
26.12.2012 8:55

Z. Kulhánková

Re: Pro a proti

Píšete, jako by se to vzájemně vylučovalo.

0/0
26.12.2012 8:56

M. Bilkova

Re: Pro a proti

Pane Vápeník,souhlasím s vámi.Nebylo by špatné,kdyby naše děti uměly psát jak na počítači ,tak "volným tahem".Nevím ,proč mluvíte o krasopisu, stačí když písmo je čitelné.

0/0
26.12.2012 17:31

J. Tic

?

Začne to psaním tiskacích písmen, pak někoho napadne zrušit učení se nazpaměť, a tak dál a tak dál. Pak budem vychovávat polodebily, kteří si ale přece všechno co potřebují znát dovedou najít na internetu.

S mozkem se to má jako se svaly. Aby byl k něčemu, tak ho musíte zatěžovat a trénovat.

0/0
25.12.2012 22:19

Z. Kulhánková

Re: ?

Máte pravdu, vždycky mě rozesměje, když někdo má starost, aby se blbečkové nepřetěžovali.

0/0
25.12.2012 22:26

T. Marek

Já se ptám

Má způsob psaní nějaký vliv na rozvoj duševních schopností dítěte? Pokud jde o čtení tak vím, že to vliv má. Dále - budou děti schopny číst i písmo psací - tedy vázané, které použije něko jiný? Je jasné, že při nespojeném písmu musí být zřetelně dělány mezery mezi slovy? Pokud lze zodpovědně na moji první otázku říci NE a na ostatní ANO, tak je mi to jedno, ať se učí psát jakkoliv. Problém dětí totiž je hlavně v tom, že je nikdo neučí logicky myslet. A to je znát již u dnešních vysokoškoláků, a ti psali vázaně. A že je sám život nejspíš logicky myslet nenaučí vidíme u většiny našich politiků (o morálce raději nepíšu).

0/0
23.12.2012 23:44

P. Boublíková

Psací a vůbec jakékoliv písmo

kterým je učí psát škola, je pro děti povinné jen na prvním stupni ZŠ. Na druhém stupni a samozřejmě na víceletých gymnáziích již mohou psát jakkoliv, učitelé jim nesmějí nic nařizovat kromě toho, aby písmo bylo čitelné.

Je zajímavé, že obě moje děti začaly okamžitě po ukončení prvního stupně ZŠ psát spontánně něčím, co Comenia Script silně připomíná...

0/0
23.12.2012 14:51

J. Krásenský

Dotaz

Jaká byla stanovená kriteria, podle nichž "se" rozhodlo, že nové písmo je úspěšné?

0/0
23.12.2012 14:17

Z. Kulhánková

Re: Dotaz

Podle počtu krabic s vínem.

0/0
23.12.2012 18:21

J. Krásenský

Re: Dotaz

Tuším, že nejste daleko od pravdy.

0/0
26.12.2012 8:06

J. Šimonová

Re: Dotaz

od vína, to je rozdíl - a s jiným obsahem ;-) samozřejmě

0/0
26.12.2012 17:23

L. Písařík

Re: Dotaz

Nikoliv s vínem, ale od vína, záleží na obsahu. Je to prastarý didaktický rozpor mezi formou a obsahem. I pan profesor Higins říká: Francouzi nezáleží na tom, co řekne, hlavně, když to řekne hezky. My fair Lady.

0/0
27.12.2012 7:56

J. Kottas

Už zase kvičíme v souladu?

 "Podnětem k pilotnímu ověřování tohoto písma byly hlavně dotazy rodičů žáků, kteří měli zkušenosti se vzděláváním v zahraničí, například ve Velké Británii, USA, Finsku, Dánsku, kde žáci běžně používají tiskací písmo," připustilo ministerstvo.

Tak jsme si opět namydlili hlavy a lezem a lezeme do....Naše tradice je písmo vázané, žáci by se ho měli učit od malička a pokud si zvolí v dospělosti jiný způsob psaní je jejich rozhodnutím (osobně již dlouho nyní píši nevázaně). Nechápu, proč tohle nevadilo století a jen si někdo uprdne ve směru poklonkování světu - my musíme ihned prdět taky. Kde zůstaly alespoň zbytky národní hrdosti?

Komárku - co vy na to?

0/0
22.12.2012 8:01

M. Vápeník

Re: Už zase kvičíme v souladu?

Co to má společného s poklonkováním a národní hrdostí? Copak tady se jedná o to, jak se na to dívají lidi z jiných zemí? To je zase blábol...

0/0
26.12.2012 8:57

L. Písařík

Re: Už zase kvičíme v souladu?

Pane Kotas, mám dotaz. Jak se projevuje národní hrdost v psaním písmu, tedy v jeho formě?

0/0
27.12.2012 8:03

J. Ing. Matúš

Pavěda a hloupost

Grafologie je pavěda a ten jejich web je toho dokladem, to by nedokázal vytvořit ani duševně postižený šílenec.

0/0
21.12.2012 20:54

J. Novak

Má pravdu

O nic jíného, než o byznys nejde. OSA už připravuje pro rodiče dnešních žáků a školy formuláře na autorské poplatky za používání uvedeného písma, pokud si nezakoupí licenci na psaní tímto písmem či příslušný počet sad vyučovacích pomůcek.

0/0
20.12.2012 18:24

Z. Kulhánková

Re: Má pravdu

Tuším, že rodiče ještě mají možnost ten nesmysl odmítnout, ne?

0/0
20.12.2012 18:46

L. Písařík

Re: Má pravdu

OSA je spolek, který chce vydělávat za každou cenu. Běhají s foťáky po Brně a fotí kdejaký krámek, kde má prodavačka radio, jeho poslech vydávají za veřejné provozování hudby a vytloukají z majitelů poplatky. Moc by mě zajímalo jejich účetnictví, ne rozvaha a výsledovka, ale soupis honorářů autorům a druhá část - osobní a režijní výdaje, čili kolik toho prožrali. Neměl by je někdo taky zkontrolovat např. NKÚ?

0/0
27.12.2012 8:09

J. Kodeš

nána

co to je za nánu z PRAHY.

0/0
20.12.2012 16:43

J. Vyhnalík

Grafologové ztrácejí byznys

Ve druhé třídě jsem měl ze psaní čtyřku! Přitom v ostatních předmětech jsem měl jedničky. Později jsem trpěl stresem z diktátů, kdy jsem prostě nestíhal dost rychle psát, natož ještě přemýšlet o gramatice.

Svůj Comenia script pro sebe objevil až na VŠ, při zapisování přednášek. Nejen, že jsem najednou dokázal psát rychleji než přednášející mluvil, ale z těch zápisků jsem se dokázal i lépe učit.

Klasické psací písmo pro mne nikdy nebylo a věřím, že bych měl i lepší prospěch v češtině a cizích jazycích, kde psaní hraje velkou roli.

Dlouhé roky píši výhradně nenapojovaným písmem, když moje zápisky předložila jedna moje kamarádka grafologovi, byl bezradný. Moje písmo analyzovat neuměl. Myslím, že i grafologové se časem naučí s Comeniem pracovat a pokud to písmo pomůže těm dětem, které jako já mají problém s vázaným písmem, určitě je to krok správným směrem.

0/0
20.12.2012 11:07

J. Novak

Re: Grafologové ztrácejí byznys

Soukromě nechť si každý píše, jak chce, ale ve škole by se měl každý naučit číst a psát psacím písmem. Protože jde nejenom o to mít pokud možno čitelný, ale nenapodobitelný podpis, ale také o to, jestli mi někdo pošle dopis nebo cokoliv napíše psacím písmem to také umět přečíst. Žáci v USA už ani pomalu psát neumí vůbec, stačí jim umět číst a dělat v testech křížky. V tom jsem se tu shodl už s mnohými učiteli, i když je to řečeno s mírnou nadsázkou.

0/0
20.12.2012 18:09

J. Kottas

Re: Grafologové ztrácejí byznys

Disgrafici by měli mít výjimku - v tom s vámi souhlasím

0/0
22.12.2012 8:03

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...