Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čteme knihy v mobilu (II.)

Věda

  6:00
O tom, jak číst elektronické texty na obyčejném mobilu s podporou Javy, jste se mohli dozvědět v článku vydaném před týdnem. Tentokrát jsme se zaměřili na kategorii smartphonů.

Ilustrační foto. foto: T-MobileReprofoto

Není třeba zdůrazňovat, že pro čtení elektronických dokumentů na cestách jsou nejlepší kapesní počítače a komunikátory. Ty totiž obvykle obsahují displeje s velkou úhlopříčkou a je pro ně k dispozici mnoho aplikací umožňující komfortnější čtení. eBooky sice nejsou u nás tak rozšířené jako v zemích západní Evropy nebo v Americe, přesto se ale nejdou stránky, odkud si lze elektronickou literaturu v českém jazyce zdarma stáhnout.

Mobi Reader
Zřejmě nejlepším prográmkem pro čtení elektronických knih je volně stažitelný MobiReader. Mezi jeho nejsilnější stránky patří zejména kompatibilita s mobilními operačními systémy, na které dnes na trhu narazíte (Symbian, Windows Mobile, PalmOS, BlackBerry ). Mobi Reader přečte všechny běžné formáty eBooků, umí také prohlížet klasické textové dokumenty a soubory s příponou .doc.  Abychom ale jen nechválili, musíme zmínit jednu nepříjemnost, kterou mohou pocítit tuzemští čtenáři, a tou je v některých případech nesprávné zobrazování české diakritiky. Někdy se český text znázorní bez chyby, jindy pomůže doinstalování nových fontů, v některých situacích se ovšem budete muset spokojit s výskytem „paznaků“.

Po spuštění programu dojde k automatickému vyhledání všech podporovaných souborů v paměti telefonu či na paměťové kartě. Mobi Reader má spoustu funkcí, které zpříjemní čtení elektronických knih. Samozřejmostí je volba barvy textu a pozadí, velikost písma, celoobrazovkový mód, otáčení displeje či automatické posouvání. Zapnout si můžete také lištu symbolizující délku přečteného textu vzhledem k celkovému počtu stran knihy.

Uvedenou aplikaci je možné stáhnout z domovských stánek výrobce. Zdarma ke stažení je rovněž i počítačový software umožňující vytváření elektronických knih z vlastních textových dokumentů.

QReader
Dalším povedenou čtečkou elektronických knih je aplikace QReader, kterou lze rovněž získat zdarma. Radost z ní budou mít ovšem jen majitelé telefonů s operačním systémem Symbian S60 (včetně S60 3rd). Program si rozumí s eBooky uloženými ve formátech .txt, Palm DOC (.prc a .pdb), TCR, FB2 a UMD. QReader se funkčně velmi podobá konkurenčnímu Mobi Readeru, zahrnuje tedy širokou možnost personalizace textu a prostředí programu, umí vyhledávat podle zadaných slov, ukazuje číslo stránky a procentuální vyjádření části knihy, v níž se právě nacházíte. Na rozdíl od Mobi Readeru zvládá perfektně českou diakritiku, pokud tedy v nastavení vyberete region East European, znakovou sadu Central European a kódování Windows. QReader stáhnete zde.Kde sehnat e-knihy?
Jak už jsem naznačil výše – neovládáte-li angličtinu nebo jiný světový jazyk, nemáte, co se týče elektronických knižních titulů, příliš na výběr. Asi největším portálem s eBooky v českém jazyce je server www.palmknihy.cz, kde se k dnešnímu dni nachází celkem 3 263 eBooků. Dále zde najde (několik let neaktualizované) tipy na programy pro čtení e-knih, ale i například návod na instalaci českých fontů do aplikace Mobi Reader. Další archiv elektronických knih je na adrese www.palmbookz.tk. Pro přístup do databáze ovšem musíte nejprve kontaktovat autora.

Autor: