Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čtyři obory na VŠE pod vedením Ševčíka mohou přijít o akreditaci

Děkan Miroslav Ševčík je pod palbou odpůrců, je jimi dokonce vyzýván i k odstoupení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děkan Miroslav Ševčík je pod palbou odpůrců, je jimi dokonce vyzýván i k odstoupení. | foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

PRAHA Akreditační komise navrhla omezit akreditaci čtyřem magisterským oborům Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. ČTK to řekl tajemník komise Jiří Smrčka. Komise je nespokojena s personální situací na fakultě, jejímž děkanem je Miroslav Ševčík.

Doporučení Akreditační komise musí posoudit ministerstvo školství. Pokud ho potvrdí a akreditaci těchto oborů skutečně omezí, nebude na ně fakulta moci přijímat nové studenty. Na rozhodnutí má 120 dní.

Univerzita zatím stanovisko Akreditační komise oficiální cestou neobdržela, proto se k němu v současné době nebude vyjadřovat, řekla ČTK mluvčí VŠE Julie Daňková. Oficiální stanovisko zatím nedostal ani děkan Ševčík. "Pokud je to pravda, tak to považuji za naprosto absurdní," řekl ČTK.

„Standardy splňujeme,“ brání se kritice Ševčík

Návrh na omezení akreditace se týká oborů Ekonomická analýza, Hospodářská politika, Regionální studia a Veřejná správa. Akreditační komise už loni v září konstatovala, že jsou u nich výrazné nedostatky v personálním zabezpečení.

Nařídila předložení kontrolní zprávy, kterou projednávala na zasedání tento týden. "K nápravě stavu nedošlo, naopak došlo k dalšímu personálnímu propadu. Vykazují závažné nedostatky v personálním obsazení," vysvětlil Smrčka, proč bylo navrženo omezení akreditace.

  • VŠE se prosazuje také v mezinárodních žebříčcích. Například tento týden byl pátý v žebříčku deníku Financial Times její mezinárodní magisterský program pro manažery CEMS, který je společným vzdělávacím projektem 29 vysokých škol a vyučuje se v angličtině.

Podle Ševčíka se tyto argumenty nezakládají na pravdě. "Naprosto splňujeme standardy týkající se magisterského studia, že alespoň šedesát procent přednášek musí vést docent nebo profesor," tvrdí děkan. Vyzdvihl, že jím vedená fakulta v posledních pěti letech pravidelně patří mezi dvě nejlépe hodnocené ekonomické fakulty v České republice podle žebříčku Hospodářských novin, který mimo jiné hodnotí i vědeckou činnost.

Tajemník fakulty Daniel Váňa pak doplnil, že podle počtu článků publikovaných v impaktovaných časopisech jak v poměru k úvazkům, tak v poměru k počtu zaměstnanců, je Národohospodářská fakulta v posledních letech nejlepší z celé VŠE. "Obdobně je tomu tak i v případě monografií. Například v posledním roce publikovali její učitelé 32 impaktovaných článků a sedm monografií," sdělil ČTK Váňa.

Uvedl také, že na fakultě působí celkem 94 učitelů, z nich je 12 profesorů a 20 docentů, což je 34 procent. "Navíc ze 41 odborných asistentů fakulty má 34 vědeckou hodnost CSc. nebo Ph.D, tedy 82 procent. V těchto kritériích patří NF VŠE k nejlepším ekonomickým fakultám v celé ČR," dodal Váňa.

Až Ševčík obdrží písemné vyjádření Akreditační komise, je připraven se k němu během řízení na ministerstvu školství vyjádřit.

Děkan Národohospodářské fakulty, která je jednou ze šesti fakult VŠE, je považován za kontroverzní osobnost. V dubnu byl přistižen při zneužití majáku na dálnici a navíc čelí kritice ze strany některých studentů a pedagogů, podle nichž se zbavuje kvalitních pedagogů. Kritiku odmítá. V březnu byl do funkce zvolen na další čtyřleté funkční období.

PSALI JSME

VŠE je největší ekonomickou univerzitou v ČR

  • VŠE se člení na šest fakult, jež nabízejí studia v bakalářském, navazujícím magisterském a doktorském studiu. Pět fakult - Fakulta financí a účetnictví, Fakulta mezinárodních vztahů, Fakulta podnikohospodářská, Fakulta informatiky a statistiky a Národohospodářská fakulta - je umístěno v Praze, nejmladší Fakulta managementu působí od roku 1998 v Jindřichově Hradci. Do té doby byla součástí Jihočeské univerzity.
  • Na VŠE studuje více než 20 tisíc studentů, jejichž výuku zajišťuje asi 700 pedagogů a řada externistů. Rektorkou školy je od letošního dubna profesorka Hana Machková.
  • Děkanem Národohospodářské fakulty je od roku 2010 Miroslav Ševčík. V minulosti se dostal do sporu s částí studentů i vyučujících, kteří tvrdili, že se zbavuje svých odpůrců z řad kvalitních pedagogů a že se před letošní březnovou volbou děkana snažil prosadit do akademického senátu své příznivce. Letos v březnu vzbudil Ševčík mediální rozruch poté, co jel na dálnici D5 s výstražným modrým majákem v protisměru v pruhu určeném pro záchrannou službu; Ševčík tvrdil, že zachraňoval spolujezdkyni.
  • K známým osobnostem, které vystudovaly VŠE, patří například prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus, guvernér ČNB Miroslav Singer, politici a ekonomové Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Eduard Janota a Jiří Rusnok, podnikatel a nejbohatší Čech Petr Kellner, ale i tenista Jan Kodeš, zpěvák Ivan Mládek nebo publicista a politik Jaromír Štětina.
  • Čestný titul doctor honoris causa VŠE přijala řada osobností, například bývalý prezident Václav Klaus, podnikatel a obuvník Tomáš Baťa nebo nositelé Nobelovy ceny za ekonomii Gary Stanley Becker a Milton Friedman.
  • Historie VŠE se začala psát 23. července 1919, kdy Národní shromáždění schválilo zákon o ustavení Vysoké školy obchodní (VŠO), která byla v roce 1929 začleněna do svazku ČVUT a bylo potvrzeno "stavovské označení" inženýr (Ing.) pro absolventy.
  • Po uzavření škol nacisty v roce 1939 škola opět obnovila činnost v roce 1945, po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 byla přejmenována na Vysokou školu věd hospodářských (VŠVH). O rok později byla VŠVH zrušena, její posluchači mohli ještě dostudovat a posléze byla zřízena Vysoká škola politických a hospodářských věd (VŠPHV). V roce 1952 byla VŠPHV vládním nařízením k 1. září 1953 zrušena a převážně na základech její Hospodářské fakulty vznikla VŠE.
  • VŠE byla dlouhou dobu jediným univerzitním místem pro studium ekonomických věd na území ČR. Její slovenská "sestra" VŠE v Bratislavě byla založena ve 40. letech, dnes se jmenuje Ekonomická univerzita v Bratislavě.
  • VŠE sídlí na náměstí Winstona Churchilla v Praze na Žižkově a skládá se z několika komplexů. Vyučovat se začalo v tehdejší učňovské škole, což je dnešní "stará budova". Koncem 70. let byla dostavěna nová budova, ke škole patří například i areál na Jižním Městě a koleje na Jarově a Jižním Městě či menza. Knihovna VŠE čítá přes 480 tisíc knih a téměř 600 titulů periodik.
,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!