Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čeští vědci získali prestižní ocenění, za snímky rostlinných semen

www.nsf.gov,V. Sykora, J. Zemlicka, F. Krejci, J. Jakubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy www.nsf.gov,V. Sykora, J. Zemlicka, F. Krejci, J. Jakubek |

PRAHA Čtveřice vědců z Česka získala ocenění v prestižní mezinárodní soutěži International Science and Engineering Visualization Challenge, která má prostřednictvím obrazů přiblížit vědu širší veřejnosti.

Z desátého ročníku si odnesli cenu za snímky rostlinných semen, které pořídili pomocí rentgenové radiografie a mikroskopu. Výsledky zveřejnila na svém webu pořádající americká organizace National Science Foundation i vědecký časopis Science. Tato organizace přerozděluje v Americe peníze na výzkum.

První zástupci Česka v historii
"Čeští vědci, kteří získali druhé místo v kategorii fotografie, v této soutěži uspěli jako první zástupci České republiky v historii," sdělili členové oceněného týmu.

Tvořili jej Viktor Sýkora z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Jan Žemlička, František Krejčí a Jan Jakůbek z Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze.

Výsledky

Na výsledky soutěže se můžete podívat ZDE.

Čeští vědci pořídili fotografie rostlinných semen pomocí rentgenové radiografie s vysokým rozlišením a kontrastem v kombinaci se snímky z optického mikroskopu. Soutěžní práce podle autorů dokládají vývoj v oblasti polovodičových pixelových detektorů, kterému se ústav ČVUT věnuje. Otevírá to zcela nové možnosti zkoumání i v dalších oborech jako biologie či medicína, dodali členové oceněného týmu.

Drobná semínka, která čeští vědci snímali, měřila méně než tři milimetry. I když se rentgenové paprsky k zobrazení vnitřku malých objektů používaly už dřív, podle autorů se dosud ještě nikdy nevyužily právě u vizualizace semen, píšou organizátoři soutěže na internetu.

Jak uvést vědecké požadavky do života
S nápadem uspořádat mezinárodní klání přišel před deseti lety vědecký časopis Science a nadace National Science Foundation, která je jednou z klíčových organizací pro financování výzkumu v USA. Podpořila podle českého týmu mimo jiné i 180 laureátů Nobelovy ceny.

Cílem soutěže je najít nejlepší projekty, které uvádějí vědecké poznatky do života. Díky novým cestám zobrazení mají informace širšímu publiku ukázat "skrytou krásu struktur na škále od nanometrů po vesmír", uvedla nadace na webu. Hodnotilo se pět kategorií - fotografie, ilustrace, plakát a grafika, hry, video.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!