Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČVUT bude jako první vysoká škola přijímat podle státních maturit

Věda

  15:36
PRAHA - Fakulta informačních technologií (FIT) pražského ČVUT jako první vysoká škola oznámila, že bude přijímat uchazeče na základě výsledků státních maturit. Ten, kdo se bude chtít příští rok dostat na školu bez "přijímaček", se bude muset prokázat těžší variantou maturity z matematiky, zkoušku bude muset složit nejméně na 70 procent.

Státní maturita (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Sdělil to studijní poradce fakulty Martin Půlpitel. Budoucí maturanti mají přitom už jen týden na to, aby si závazně vybrali předměty a obtížnost zkoušek na jarní maturity.

Čtěte více

"Úspěšný absolvent státní maturitní zkoušky z matematiky ve vyšší úrovni (úspěšnost 70 až 100 procent) bude přijat do bakalářského programu Informatika na Fakultu informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze bez přijímacích zkoušek," uvedl Půlpitel. Podrobnosti prý fakulta zveřejní v průběhu prosince.

Ostatní vysoké školy zatím vyčkávají
Využitelnost výsledků nových maturit při přijímání na vysoké školy byl jedním z argumentů ministerstva školství pro spuštění jednotných zkoušek dospělosti. Vysoké školy se však k tomuto návrhu dosud stavěly vlažně s tím, že počkají nejméně jeden rok, jak se maturity osvědčí a nakolik budou jejich výsledky vypovídající.

"Fakulta informačních technologií ČVUT má zájem o ty nejlepší studenty, a proto bude garantovat přijetí uchazečům, kteří si dobrovolně zvolí náročnější verzi státní maturity z matematiky a dosáhnou z ní požadovaného výsledku," vysvětlil Půlpitel změnu postoje.

Do 15. listopadu si přitom studenti čtvrtých ročníků středních škol musejí závazně zvolit předměty a úroveň obtížnosti k maturitám, v rozhodování jim měly pomoci i výsledky říjnové maturitní generálky. V ní však propadla třetina studentů. Nejhorší výsledky byly právě v matematice, kterou neudělalo 48 procent žáků.

Není proto jisté, zda nové podmínky pro přijímání na FIT ČVUT dokážou přesvědčit středoškoláky k těžší maturitě z matematiky. Technické univerzity se navíc dlouhodobě potýkají s nezájmem uchazečů, mnoho oborů dokonce přijímá bez přijímacích zkoušek.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat