Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalajlama varuje Indii: kvůli tání ledovců ubývá vody

Věda

  17:13
DILLÍ - Tibetský duchovní vůdce dalajlama v sobotu řekl, že Indie by se měla zabývat tajícími ledovci na tibetské plošině, protože vodu, která odtud stéká, používají miliony Indů. Odvolává se na čínské experty, kteří říkají, že tibetské ledovce mizejí rychleji než kdekoli jinde na světě.

Dalajlama v Praze foto: ČTK

Ekologii v Tibetu by podle něho měla být věnována zvláštní pozornost. "Je to velmi, velmi důležité," řekl dalajlama.

Ledovce jsou považovány za životně důležité zdroje pro asijské řeky, a to i pro Indus a Gangu. Pokud ledovce roztají, budou ohroženy dodávky vody do těchto regionů.

Na tibetské plošině, které se někdy přezdívá "střecha světa", činí podle vědeckých studií úbytek z objemu ledové masy každoročně sedm procent.

'Je to i v zájmu Číny,' řekl dalajlama
Vzhledem k tomu, že velké řeky stékají z tibetské plošiny a miliony Indů používají vodu z himálajských ledovců, "máte jistě určité právo projevit obavy o ekologii této plošiny", řekl dalajlama na shromáždění v Dillí uspořádaném na počest stého výročí narození někdejšího indického prezidenta Rámasvámího Vénkatarámana.

"Indie je svobodná země a myslím, že by se tím měla seriózněji zabývat, myslím, že je to důležité. Nemá to nic společného s politikou, je to v zájmu každého člověka, tedy i čínského lidu," řekl.

Zvyšující se poptávka vede k omezenému přístupu k pitné vodě v Indii i Číně, kde žije více než třetina obyvatelstva světa.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...