Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Další kousek do koronavirové skládačky? Vědci hledají lék na covid-19

Koronavirus (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus (ilustrační) | foto: Shutterstock

Desítky milionů nakažených lidí na celém světě, skoro dva a půl milionu zemřelých, normální život byl prakticky zastaven… vše kvůli jednomu viru. Řeč je samozřejmě o novém koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícím onemocnění covid-19. Kromě vývoje vakcín a léků, je nedílnou stránkou výzkumu také charakterizace jednotlivých součástí virových částic.

Na tuto část výzkumu se zaměřil tým pod vedením Václava Veverky a Evžena Bouři z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Výstupem jejich práce byl článek, jehož hlavními autory jsou Dhurvas Chandrasekaran Dinesh a Dominika Chalupská z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie Věd ČR.

Vzhledem k probíhající pandemii není divu, že koronavirus již více než rok budí intenzivní pozornost vědců po celém světě. Charakterizace jednotlivých částí viru je zásadní pro porozumění jeho chování a možnost vývoje nových vakcín a léků.

Koronaviry patří mezi tzv. RNA viry, což znamená, že jejich genetickou informaci tvoří ribonukleová kyselina. Podobně jako ostatní známé koronaviry, má i SARS-CoV-2 na RNA viry nezvykle velkou genetickou informaci. Celkem tak kóduje 20 proteinů, z nichž 16 se podílí na životním cyklu viru (tzv. nestrukturní proteiny) a 4 jsou tzv. strukturní proteiny. Ty tvoří membránu, malý obal, tzv. spike protein (ten slouží k rozpoznávání a vstupu viru do buněk) a v neposlední řadě nukleokapsidový protein, který fyzicky pojí genetickou informaci viru s jeho obalem a je velice důležitý pro sbalení pomnožených virových částic.

Právě tento protein byl cílem studie týmu vědců, kterým se podařilo pomocí metody nukleární magnetické rezonance (tzv. NMR je metoda schopná určit strukturu molekul) získat jeho strukturní model s vysokým rozlišením včetně způsobu, jakým propojuje genetickou informaci viru s jeho obalem. Model vysvětluje i nespecifičnost vazby na genetickou informaci, jelikož se ukázalo, že protein váže základní kostru vlákna RNA, jejíž struktura je nezávislá na konkrétní informaci, kterou nese.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Všechny části výzkumu tak směřují ke společnému cíli a tím je návrat naší společnosti k normálnímu životu. Největší nadějí pro cestu zpět je aktuálně očkování a vývoj léků. Nejslibnějším lékem proti novému koronaviru byl dlouhou dobu remdesivir, který byl původně vyvinut k léčbě eboly a v čele výzkumného týmu stál český vědec Tomáš Cihlář. Remdesivir cílí na jeden z nestrukturních proteinů zodpovědných za tvorbu nové genetické informace viru v buňce při množení. V listopadu 2020 však byla tato látka Světovou zdravotnickou organizací nedoporučena k léčbě koronaviru. Snahy o vyvinutí nových léků tak stále pokračují.

Nejúčinnější terapie může zahrnovat právě kombinaci účinných látek cílících na různé části viru. Tento přístup je využíván například při potlačování příznaků onemocnění AIDS. Nově charakterizovaný nukleokapsidový protein je tak dalším potenciálním cílem látek účinných v boji proti koronaviru, ačkoliv bude pravděpodobně velmi náročné vyvinout lék, který by na něj cílil, jelikož se jedná o strukturní protein s velmi rozsáhlou vazebnou oblastí.

Dinesh DC, Chalupska D, Silhan J, Koutna E, Nencka R, Veverka V, et al. (2020) Structural basis of RNA recognition by the SARS-CoV-2 nucleocapsid phosphoprotein. PLoS Pathog 16(12): e1009100.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...