Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dáma dostala šachmat

Věda

  11:16
PRAHA - Dáma se stala zatím nejsložitější hrou, se kterou si dokáže bezvadně poradit lidmi vytvořená umělá inteligence.

Dáma foto: Reprofoto

Dáma může být pro někoho příjemný způsob, jak strávit chvíle bez možnosti moderní zábavy, ale pro někoho je mnohem víc než to. Například Jonathan Schaeffer z univerzity v kanadské Albertě kouzlu této hry zcela propadl. Ale protože je to matematik, jeho záliba má poněkud výstřední povahu.

Možná mu nestačili lidští protihráči, možná jen touží po dokonalosti, v každém případě se rozhodl vytvořit „hráče“ skutečně na úrovni. Osmnáct let vytvářel software, který by podle jeho slov „neprohrál ani s bohem“.

V posledním čísle časopisu Science pak představil výsledek své snahy. Program nazvaný Chinook je schopen dohlédnout všech konců libovolné hry. Zná všech 5x1020 různých rozestavení kamenů na ploše (přesně řečeno jde o 500 995 484 682 338 672 639 pozic).

Člověk má jen teoretickou naději na remízu. Vyhrát proti Chinooku je zcela nemožné. Pokud se obě strany zcela vyvarují chyb, nerozhodný výsledek je nevyhnutelný. Pokud tomu sami nevěříte, program Chinook si lze vyzkoušet na vlastní kůži také na internetu (stránka http://www.cs.ualberta.ca/~chinook).

Dlouhý zrod Chinooku začal v roce 1989. O pět let později dosáhl program takového stupně dokonalosti, že dokázal šestkrát remízovat s nejlepším hráčem historie Marion Tinsleym. Pak se ukázala síla počítače: Tinsley od utkání musel odstoupit ze zdravotních důvodů. Chinook byl vyhlášen mistrem světa v dámě a vstoupil tak do Guinnessovy knihy rekordů jako první počítačový program, který kdy vyhrál mistrovství světa lidí v nějaké hře.

Od všeho trochu
Při hledání řešení pro software hrající dámu se Schaeffer s kolegy nemohl spolehnout jen na hrubou počítačovou sílu. „Konce propočtu všech kombinací bych se nedožil,“ říká Schaeffer. Kromě toho by prý jen pevné disky, které by byly schopny všechny výsledky uchovat, přišly na desítky milionů dolarů.

Proto počítačoví experti zvolili kombinovaný přístup. Nechali své počítače analyzovat všechny možné hrací pozice s deseti nebo méně kameny na hrací desce, což stále představovalo více než 39 bilionů rozestavení.

Zjistili 19 relevantních zahájení hry a nechali hru pokračovat, dokud na desce nezbylo více než deset kamenů. Informatici pak vyvodili všeobecnou hrací strategii, při níž se vždy dá dosáhnout konstelace vedoucí k patu.

Pokud vám úspěch Chinooku zkazil zážitek z dámy, vrhněte se na šachy či go. Tyto hry obsahují mnohem více kombinací a dokonalý program patrně v nejbližší době nevznikne. Ne, že by ty současné byly špatné, ale přece jenom je podle Schaeffera mezi Chinookem a šachovým softwarem velký rozdíl: Deep Blue možná porazil Kasparova, ale od boha by stále dostal výprask.

Témata: chinook, software, Alberta

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat