Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dáma dostala šachmat

Věda

  11:16
PRAHA - Dáma se stala zatím nejsložitější hrou, se kterou si dokáže bezvadně poradit lidmi vytvořená umělá inteligence.

Dáma foto: Reprofoto

Dáma může být pro někoho příjemný způsob, jak strávit chvíle bez možnosti moderní zábavy, ale pro někoho je mnohem víc než to. Například Jonathan Schaeffer z univerzity v kanadské Albertě kouzlu této hry zcela propadl. Ale protože je to matematik, jeho záliba má poněkud výstřední povahu.

Možná mu nestačili lidští protihráči, možná jen touží po dokonalosti, v každém případě se rozhodl vytvořit „hráče“ skutečně na úrovni. Osmnáct let vytvářel software, který by podle jeho slov „neprohrál ani s bohem“.

V posledním čísle časopisu Science pak představil výsledek své snahy. Program nazvaný Chinook je schopen dohlédnout všech konců libovolné hry. Zná všech 5x1020 různých rozestavení kamenů na ploše (přesně řečeno jde o 500 995 484 682 338 672 639 pozic).

Člověk má jen teoretickou naději na remízu. Vyhrát proti Chinooku je zcela nemožné. Pokud se obě strany zcela vyvarují chyb, nerozhodný výsledek je nevyhnutelný. Pokud tomu sami nevěříte, program Chinook si lze vyzkoušet na vlastní kůži také na internetu (stránka http://www.cs.ualberta.ca/~chinook).

Dlouhý zrod Chinooku začal v roce 1989. O pět let později dosáhl program takového stupně dokonalosti, že dokázal šestkrát remízovat s nejlepším hráčem historie Marion Tinsleym. Pak se ukázala síla počítače: Tinsley od utkání musel odstoupit ze zdravotních důvodů. Chinook byl vyhlášen mistrem světa v dámě a vstoupil tak do Guinnessovy knihy rekordů jako první počítačový program, který kdy vyhrál mistrovství světa lidí v nějaké hře.

Od všeho trochu
Při hledání řešení pro software hrající dámu se Schaeffer s kolegy nemohl spolehnout jen na hrubou počítačovou sílu. „Konce propočtu všech kombinací bych se nedožil,“ říká Schaeffer. Kromě toho by prý jen pevné disky, které by byly schopny všechny výsledky uchovat, přišly na desítky milionů dolarů.

Proto počítačoví experti zvolili kombinovaný přístup. Nechali své počítače analyzovat všechny možné hrací pozice s deseti nebo méně kameny na hrací desce, což stále představovalo více než 39 bilionů rozestavení.

Zjistili 19 relevantních zahájení hry a nechali hru pokračovat, dokud na desce nezbylo více než deset kamenů. Informatici pak vyvodili všeobecnou hrací strategii, při níž se vždy dá dosáhnout konstelace vedoucí k patu.

Pokud vám úspěch Chinooku zkazil zážitek z dámy, vrhněte se na šachy či go. Tyto hry obsahují mnohem více kombinací a dokonalý program patrně v nejbližší době nevznikne. Ne, že by ty současné byly špatné, ale přece jenom je podle Schaeffera mezi Chinookem a šachovým softwarem velký rozdíl: Deep Blue možná porazil Kasparova, ale od boha by stále dostal výprask.

Témata: chinook, software, Alberta

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat